MS hokejových dvacítek ovládli Američané, ve finále porazili Švédy 3:1

Hokejisté Spojených států amerických se potřetí v historii stali mistry světa hráčů do 20 let. Ve finále světového šampionátu v Ufě porazili obhájce titulu ze Švédska 3:1. Bronz vybojovali v Ufě domácí Rusové, kteří v souboji poražených semifinalistů zdolali 6:5 v prodloužení Kanadu.

Hokejisté USA slaví triumf na mistrovství světa svacetiletých

Hokejisté USA slaví triumf na mistrovství světa svacetiletých | Zdroj: Reuters

O vítězství amerického výběru se dvěma góly zasloužil Rocco Grimaldi, který se prosadil v 28. a 31. minutě zápasu. Svěřenci trenéra Phila Housleyho bylo od počátku lepší, ale jako první se paradoxně prosadili Švédové, když na začátku druhé třetiny zužitkovali zásluhou Sandberga přesilovou hru.

Pak ale zaúřadoval Grimaldi, který nejprve v 28. minutě parádní akcí srovnal na 1:1 a zároveň si připsal první trefu na turnaji. Jen o tři minuty později vsítil tentýž hráč také vítěznou branku zápasu, když tečoval Troubovu ránu od modré.

V posledním dějství se Američané soustředili zejména na pozornou obranu, a ačkoli je Švédi dostávali místy pod tlak, na vyrovnání to nestačilo, navíc v bráně USA stál vynikající Gibson. Švédsko sáhlo ještě v závěru utkání k power-play, jenomže Američané namísto toho potvrdili vítězství díky trefě Trochecka.

Rusko sehrálo v souboji s Kanadou o bronz strhující bitvu, v níž rozhodující branku vstřelil ve druhé minutě prodloužení Valerij Nikuškin. Z posledních tří světových juniorských šampionátů tak má sborná kompletní sbírku medailí.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě (Rusko):

Finále:

USA - Švédsko 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 28. Grimaldi (Sieloff, Trocheck), 31. Grimaldi (Trouba), 60. Trocheck (Miller) - 22. Sandberg (Rakell). Rozhodčí: Massy (Švýc.), Smith (Kan.) - Raming (Rus.), Staňo (SR). Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 6001.

USA: Gibson - Murphy, Reilly, Trouba, Sieloff, Jones, McCabe, Gostisbehere - Kuraly, Galchenyuk, Barber - Miller, Gaudreau, Vesey - Biggs, Grimaldi, Trocheck - Bardreau, Pietila, Hartman - Lucia. Trenér: Phil Housley.
Švédsko: Lundström - Nilsson, Vikstrand, Bengtsson, Hägg, Djuse, Arnesson, Djoos - Forsberg, Karlsson, Sandberg - Collberg, Lindholm, Molin - Wennberg, Arvidsson, Rakell - Rask, de la Rose, Sörensen - Boyce Rotevall. Trenér: Roger Rönnberg.

O 3. místo:

Rusko - Kanada 6:5 v prodloužení (3:2, 1:2, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Chochlačjov (Djakov, Jarullin), 5. Jakupov (Jarullin, Nestěrov), 8. Djakov (Tkačjov), 25. Mozer (Šalunov), 41. Jakupov (Kapustin), 62. Nikuškin (Tkačjov, Sergejev) - 7. Nugent-Hopkins (Scheifele), 16. Huberdeau (Nugent-Hopkins, Murphy), 24. Scheifele (Nugent-Hopkins, Murphy), 33. Murphy (Nugent-Hopkins, Huberdeau), 51. Ritchie (Harrington). Rozhodčí: Dumas, Patafie - George (všichni USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:5. Využití: 2:4. Diváci: 7617.

Rusko: Makarov - Jarullin, Nestěrov, Djakov, Dyblenko, Mironov, Koledov, Sergejev - Jakupov, Chochlačjov, Kapustin - Kučerov, Slepyšev, Grigorenko - Tkačjov, Nikuškin, Kosov - Šalunov, Sigarjov, Mozer - Žarkov. Trenér: Michail Varnakov.
Kanada: Binnington (8. Subban) - Harrington, Hamilton, Ouellet, Wotherspoon, Rielly, Murphy - Rattie, Nugent-Hopkins, Huberdeau - Scheifele, Strome, Drouin - Ritchie, Jenner, Danault - Lipon, MacKinnon, McNeill - Camara. Trenér: Stephen Spott.

Konečné pořadí: 1. USA, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. Kanada, 5. Česká republika, 6. Švýcarsko, 7. Finsko, 8. Slovensko, 9. Německo, 10. Lotyšsko - sestup.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít