Naše situace mi připomíná tu, když jsme odjížděli do Nagana, říká Lener

V Helsinkách a Stockholmu začne v pátek hokejové mistrovství světa. Češi odletí do Švédska ve středu, v dějišti šampionátu se k nim připojí hned deset posil ze zámořské NHL. Komunikace s nimi o možném startu na světovém šampionátu přitom začala už před mnoha měsíci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavomír Lener | Zdroj: ČTK

„Se všemi hráči z NHL jsme průběžně hovořili, když měli možnost hrát tady v naší soutěži, v Evropě. Tehdy se zrodily první kontakty. Nejintenzivnější jednání ale začala až v době, kdy jsme s reprezentačním trenérem Aloisem Hadamczikem navštívili zápasy NHL,“ popisuje generální manažer hokejové reprezentace Slavomír Lener.

Hadamczik strávil týden na východním pobřeží, Lenerova týdenní štace skončila na tom západním, vidět chtěl generální manažer hlavně duely Edmontonu, Calgary a Phoenixu.

Předběžná dohoda zněla, že hráče bude vedení národního týmu kontaktovat po 20. dubnu – zejména v otázce toho, jak jsou na tom zdravotně, a také v závislosti na složení reprezentace, co se týče evropských hráčů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl generální manažer hokejové reprezentace Slavomír Lener

„Týmy jako Edmonton nebo Calgary, kde už bylo vidět, že nemají šanci na play-off, problémy s puštěním hráčů nedělaly. Tam, kde bylo mužstvo na hraně účasti v play-off, bylo fér se jen ukázat a dát najevo, že máme zájem, pokud budou hráči k dispozici a budou zdraví. Je potřeba k tomu v NHL přistupovat velice citlivě,“ upozorňuje Lener.

Hráči z NHL kromě toho musejí mít vyřešené pojistky, aby mohli na mistrovství světa hrát., a to není právě levná záležitost. Ale díky dohodě NHL a IIHF o tom, že zámořská soutěž bude uvolňovat hráče na mistrovství světa, hradí IIHF v průměru ročně zhruba 20 tisíc dolarů, což je částka, která na pokrytí pojistek hráčů může stačit.

Tým mě příjemně překvapil, přiznal po Českých hrách Hadamczik

Číst článek

Posily z NHL se k týmu připojí až ve Stockholmu, trenér Alois Hadamczik přirovnal situaci českého týmu ke Kanadě, která vždy skládá mužstvo až v dějišti šampionátu. Tým tak ovšem riskuje určitou nesehranost.

„Ano, risk to je, a musíte vždy dát na misku vah kvalitu hráčů a právě faktor nesehranosti. Naše situace není úplně taková jako u Kanady nebo USA, my máme totiž jádro týmu z Evropy. V zápasech se Slovenskem a na Českých hrách v Brně nám vykrystalizovaly jednotlivé lajny i dvojice obránců. Letošní situace mi trochu připomíná tu z roku 1998, kdy jsme do Nagana odjížděli také s polovinou hráčů z Evropy,“ srovnává Slavomír Lener.

Alena Benešová, Jiří Chum, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme