Návraty po otřesu mozku bývají pro hokejisty složité. Ví to i Miloslav Hořava

Když 15. září nastupoval kladenský hokejista Miloslav Hořava k utkání na ledě Zlína, netušil, že je to pro něj na dlouhou dobu poslední zápas v extralize. Po srážce se Zdeňkem Okálem utrpěl otřes mozku a od té doby nehrál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejista Kladna Miloslav Hořava | Foto: Rytíři Kladno

"Je to blbý, ale konečně to je za mnou a můžu hrát," říká den před svým návratem do zápasového zatížení Miloslav Hořava.

V uplynulých dvou měsících si ale prožil muka. Co se 15. září odehrálo na ledě, si vůbec nepamatuje. Dlouhé týdny jen ležel v zatemnělém pokoji, nemohl se dívat na televizi, číst noviny či knížku, natož třeba jen lehce posilovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloslav Hořava se vrací do sestavy Kladna poprvé od srážky se Zdeňkem Okálem

"Vůbec nic jsem nemohl dělat. Jakmile se zvedne tep, tak začne bolet hlava. Mohl jsem jen ležet, časem se procházet. Když jsem ale zkusil rychlejší chůzi, tak hlava začala hned bolet. Nemělo to cenu," popisuje.

Po první sérii vyšetření předpovídali lékaři, že se kladenský odchovanec vrátí do sestavy Rytířů po třech, maximálně čtyřech týdnech rekonvalescence. Jenže ani po této době nebyl Hořava schopen udělat rychlejší krok bez toho, aby se mu nezačala točit hlava.

"Když mě po čtyřech týdnech stále bolela hlava, tak už mi to hodně vadilo. Říkali mi, že maximálně po třech týdnech už budu moct trénovat, když ale hlava stále bolí, to pak člověk znervózní. Mluvil jsem pak s Tomášem Plekancem a ten mi přes doktory v Americe, kteří mají zkušenosti se zraněními hlavy, poradil, co dělat," vysvětluje Hořava.

Nejdůležitější ale podle jednatřicetiletého útočníka bylo, že na něj nikdo nespěchal s tím, aby záměrně urychloval návrat na led.

"Měl jsem velkou podporu od vedení. Netlačili na mě, věděli, že je důležité, abych se dal do pořádku a mohl hrát dál. Kdyby na mě tlačili, to by bylo horší, asi bych znervózněl," říká Miloslav Hořava.

Návrat si odbude proti Bílým Tygrům

Stejnojmenný syn bývalého hokejového reprezentačního obránce už může několik dnů naplno trénovat a jeho návrat do sestavy Rytířů se blíží. Už zítra nastoupí v útoku s Paterou a Tenkrátem proti Liberci. V rychlém sledu pak budou následovat další zápasy.

"Jsem rád. Sledovat zápasy z domova a nesmět nic udělat, je hrozný. Zaplaťpánbůh už začnu hrát a moc se na to těším. Musím se co nejdříve dostat do kondice, kterou jsem měl předtím, a bude to v pohodě," těší se Miloslav Hořava.

Petr Kadeřábek, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme