Nebojím se o budoucnost českého hokeje, říká spokojený předseda Král

Čeští hokejisté nezvládli klíčovou bitvu na světovém šampionátu a skončili ve čtvrtfinále. Přesto předváděli v Rusku kvalitní hokej a ze všech stran se na ně valí chvála. Tým pod vedením trenéra Vladimíra Vůjtka neprohrál ani jedno utkání v základní hrací době. Vystoupení národního mužstva hodnotí předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Král | Foto: Filip Jandourek

Už u vás odeznělo zklamání z vyřazení českého týmu?

Není vždy pravda, že ráno moudřejší večera. Smutek je letos opravdu obrovský. Po tom, co tým pod trenérem Vůjtkem v Moskvě předváděl, si ti kluci zasloužili hrát o medaile. Ale hokej je neúprosný a čtvrtfinále o to víc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ČSLH Tomáš Král hodnotí vystoupení českých hokejistů na MS

Když český tým odjížděl na mistrovství světa, moc šancí se mu nedávalo. Po tom průběhu a vyhrané skupině, asi je to velká škoda?

Když jsme do Ruska odjížděli, tak jsme měli v hlavě i variantu, že po prvních třech zápasech nemusíme mít ani bod. Nebo možná jeden, dva. Počítali jsme s tím, že turnaj může být komplikovaný, ale klobouk dolu před klukama a obrovské poděkování trenéru Vůjtkovi. Převzal tým v nelehké situaci a vtiskl mu tvář.

V týmu bylo 14 nováčků na mistrovství světa a mladý tým hrál velmi dobře. Překvapilo vás to?

Měli jsme třetí nebo čtvrtý nejmladší tým na mistrovství. Kluci předváděli aktivní hokej atraktivní pro diváky, dobře bruslili. Mám radost. Prognózy některých pesimistů, že český hokej není po generačních výměnách konkurenceschopný, jsou vyvráceny. Hráči zaslouží absolutorium.

I přes konec ve čtvrtfinále jdou na český tým dobré ohlasy, jak moc tohle potěší?

Určitě ano. V hokeji těch radostí moc není. Říkalo se, že nemáme kvalitní hráče, kteří by byli schopni táhnout národní mužstvo. Od gólmanů, kteří nikdy nechytali na mistrovství světa a předváděli famózní výkony, přes obránce až po útočníky, všichni to odehráli s velkým přehledem. Nechci nikoho vyzdvihovat, ale řada těch kluků klepe na brány NHL a dalších velkých soutěží. Nemám obavy o budoucnost národního týmu.

Kdo na vás nejvíce zapůsobil?

Určitě Dominik Furch a Pavel Francouz. Oba odchytali úžasný turnaj a i statisticky patřili mezi nejlepší brankáře. Určitě také Šimek, Kempný nebo Jarůšek. To jsou příběhy, které miluji. Šimek s Jarůškem ještě před rokem hráli druhou nejvyšší soutěž a teď jsou schopni hrát důstojnou roli na MS. Pastrňák s Faksou potvrdili svou kvalitu. Nesmím zapomenout na Tomáše Plekance, to je hráč, který vždycky přijede reprezentovat a zaslouží obdiv.

Vladimír Vůjtek končí s trénováním, nemrzí vás, že nebude u týmu na Světový pohár?

Trenér Vůjtek přebral tým v nestandardní situaci. Ani on sám neuvažoval o pokračování v trenérské kariéře. Vytrhl nám trn z paty. Odvedl parádní práci, sestavil si dobrý realizační tým a přinesl do týmu klid. Vše se zúročilo právě na mistrovství. Věřím, že se s Vladimírem Vůjtkem dohodneme na nějaké nenáročné variantě, jak využít jeho zkušenosti. Teď mu náleží poděkování a uvidíme, co bude dál.

Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme