Nejezděte mi do rohu, říkal Jágr českým spoluhráčům. Přednost mu dával i Lemieux

Nejlepší český hokejista se v kanadském bodování historie NHL posunul právě na druhé místo za Wayna Gretzkyho. A tam zůstane minimálně několik let, nejspíš navždy. Jaromír Jágr měl české spoluhráče nejen v reprezentaci, v New Yorku vládl celé české kolonii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr | Foto: Filip Jandourek

„Kdykoli jsme spolu hráli, říkal mi: ‚Nejezdi mi sem do rohu, akorát mi sem přivezeš víc hráčů, já tu potřebuju mít prostor. Zůstaň před bránou, já tě najdu,“ popisuje Václav Prospal, který odehrál v NHL přes tisíc zápasů a Jágrem toho zažil hodně i v reprezentaci včetně zlatého mistrovství světa v roce 2005.

Víc se ale Češi potkávali na stadionech NHL, a ne jen jako protihráči. Česká kolonie tehdy vládla Manhattanu. Klub New York Rangers byl plný Čechů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jágrovi dával přednost i Mario Lemiux

„Mluvilo se tam spíš česky, protože když nás tam bylo 8, byli jsme tam ve většině. V kabině hrály české písničky, navíc se nám dařilo, vyhráli jsme divizi, takže nikdo nemohl nic říct. Byl to takový český mančaft,“ vzpomíná Martin Ručinský.

Podobně to mohl mít další litvínovský odchovanec a dlouholetý Jágrův spoluhráč - Jiří Šlégr. To bylo ještě v Pittsburghu, kde se česká osmašedesátka stala hvězdou.

„Jarda chodil na led poslední, já předposlední,“ vzpomíná Jiří Šlégr. „A když se vrátil Mario Lemieux, tak byl vždycky zvyklý chodit poslední. Když jsme šli na první zápas před něj, tak nás zastavil a říkal, že ví, jakou máme rutinu, že půjde před námi. Myslím, že to bylo kvůli tomu, jak Jarda působil. Jeho úloha v každém mužstvu byla strašně důležitá,“ uznává Šlégr.

Sledoval ho každý malý hokejista

Když dnes v noci Jaromír Jágr získal svůj 1887. bod, prohánělo se po kluzištích NHL 443 hokejistů, kteří v době jeho debutu ani nebyli na světě. To samé platí i pro hodně českých reprezentantů.

„Pamatuju si, že jsem koukal na hokej, když jsme vyhráli ve Vídni 2005. Začínal jsem sledovat hokej a dozvěděl jsem se o českých hráčích. Jágr byl na prvním místě,“ ví plzeňský Dominik Kubalík narozený v roce 1995, tedy o 23 let později než Jágr, měl hned jasno o českém hokejovém hrdinovi.

'Smáli se mi, ale makám, abych hrál do padesáti.' O milnících chce Jágr přemýšlet, až skončí

Číst článek

21letý plzeňský útočník se navíc s Jágrem jako malý potkal. „Byli jsme na soustředění a jeden den tam přijel. Máme s ním fotku. Každý malý český hokejista ho sledoval, já znám všechny jeho sestřihy, co má na internetu.“

David Tomášek z Pardubic měl zase jiný suvenýr. „Měl jsem jako dítě jeho dres. Určitě mám ještě doma i pár Jágrových kartiček. Takový člověk je jen jeden na světě. Můžeme se jen přiblížit a něco se od něj naučit,“ říká 20letý debutant v národním týmu.

Když s Jágrem v sestavě vyhrála hokejové reprezentace olympijský turnaj v Naganu, byly mu dva roky, přesto finále viděl. „Máme to doma nahrané. Vím to, protože jsem na to neustále koukal,“ usmívá se Tomášek.

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme