Němečtí hokejisté porazili i Slováky, Rusové se znovu trápili

Hokejisté Německa ukázali, že jejich vítězství nad Ruskem nebylo náhodné. Tři body získali i ve svém druhém utkání na mistrovství světa. Domácí Slováky zdolali po napínavém závěru 4:3. Rusové odvrátili další senzaci až před koncem, kdy rozhodli o výhře nad Slovinskem 6:4. Naopak Kanaďané a Švýcaři své role favoritů zvládli. Javorové listy smetly Francii 9:1, Švýcarsko porazilo Bělorusy 4:1.

Slovinec Rok Pajič překonává ruského brankáře Jevgenije Nabokova

Slovinec Rok Pajič překonává ruského brankáře Jevgenije Nabokova | Zdroj: ČTK

Slovensko - Německo 3:4 (0:0, 0:3, 3:1)

Kdo by čekal, že prvním jistým vítězem své skupiny budou hokejisté Německa? Ale je to tak. Po 45 minutách vedli naši západní sousedé nad domácím výběrem 4:0 a zdálo se, že je rozhodnuto. Nakonec se však Němci třásli, v 53. minutě totiž snížil Demitra už na 3:4. Ani v závěrečném náporu si ale Slováci prodloužení nevybojovali.

Kromě první příčky pro Německo se ve skupině A nic nezmění ani na tom, že Slovinci skončí poslední, a zahrají si tak jen o záchranu. Rusko a Slovensko postupuje spolu s Německem do osmifinálové skupiny.

Branky a nahrávky: 46. Nagy (Bartečko), 48. Stümpel (Nagy, Šatan), 53. Demitra (Marián Hossa) - 25. Müller (Ullmann, Greilinger), 34. Tripp (Schütz, Mauer), 37. Hördler (Ullmann, Müller), 45. Schütz (Tripp, Lavallee). Rozhodčí: Burchell (Kan.), Lärking (Švéd.) - Carnathan (USA), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0. Diváci: 9303.

Rusko - Slovinsko 6:4 (1:0, 1:1, 4:3)

Oba týmy utvrdily ve fanoušcích dojem, který z nich měli z úvodního zápasu na šampionátu. Slovinci po domácích hokejistech zlobili i ještě větší favority z Ruska, kteří byli podobně malátní jako proti Němcům. Na rozdíl od prvního duelu ale sborná brala body, a to dokonce všechny tři.

Slovinci sice celou dobu jen dotahovali, ale až do stavu 4:4 se jim to dařilo. Právě čtvrtý gól Balkánců vstřelil útočník Ústí nad Labem Rok Pajič. Rusové svého soupeře nakonec přece jen přetlačili. V 57. minutě se prosadil Radulov a v poslední minutě stvrdil výhru obhájců stříbra Zinovjev.

Branky a nahrávky: 5. Aťušov (Kovalčuk, Radulov), 36. Afinogenov (Kornějev), 47. Kulikov (Kajgorodov), 47. Arťuchin (Afinogenov, Kajgorodov), 57. Radulov (Kovalčuk, Gorovikov), 60. Zinovjev (Zaripov) - 30. Hebar (Gregorc), 43. Goličič (Šivič, M. Hočevar), 48. Goličič (D. Rodman), 52. Pajič (Tavželj). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Persson - Tillerkvist (oba Švéd.), Valach (SR). Vyloučení: 4:3, navíc Jemelin (Rus.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 9090.

Kanada - Francie 9:1 (3:0, 2:1, 4:0)

Hokejisté Kanady se postavili názorům o vyrovnávání se světového hokeje. Na košickém ledě v duelu proti Francii jednoznačně dominovali. Jiskra naděje sice Evropanům ve 30. minutě při snížení na 1:3 z přesilové hry vysvitla, během druhé přestávky už to ale opět bylo 5:1 pro Kanadu, která náskok ještě zmnožila čtyřmi góly v poslední části.

Radost mohou mít zámořští trenéři i z toho, že se prosadilo hodně hráčů. Jen osmnáctiletý talent Jeff Skinner se trefil dvakrát, ostatní branky měly každá jiného autora.

Branky a nahrávky: 2. Gragnani (Spezza, Phaneuf), 7. Spezza (Phaneuf), 13. Skinner (Tavares), 37. Stewart (Skinner, Tavares), 37. Pietrangelo, 42. Burns (Neal, Nash), 45. Nash, 55. Skinner z trestného střílení, 58. Zajac (Clutterbuck, Pietrangelo) - 30. Bellemare (S. Treille, Auvitu). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Odinš (Lot.) - Schrader (Něm.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 4457.

Švýcarsko - Bělorusko 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)

Švýcaři si stejně jako Kanaďané připsali v košické skupině B druhé vítězství. Tentokrát ale na rozdíl od zápasu s Francií neztratili ani bod, byť ve 22. minutě Bělorusové vyrovnali na 1:1. Už o šest minut později ale favorit vedl o dvě branky a svůj náskok již nepustil. Švýcarsko a Kanada už tak mají jistotu účasti v osmifinálové skupině.

Branky a nahrávky: 8. Gardner (Diaz, Moser), 25. Bezina (Rüthemann, Gardner), 28. Gardner (B. Gerber, Rüthemann), 31. Rüthemann (Ambühl, Du Bois) - 22. Korobov (Kosťučenok, Stepanov). Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek - Schulz (oba Něm.), Gebauer (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3193.