NHL hrozí stávka, hráčská asociace vyjednává s vedením soutěže

Nový ročník hokejové NHL má začít až v říjnu, už nyní je ale kolem zámořské soutěže pořádně horko. Za oceánem totiž hrozí stávka kvůli novému návrhu kolektivní smlouvy, která se nelíbí hráčské asociaci. Problém vidí hokejisté ve výši podílu, který jim má plynout z celkového zisku soutěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf NHL Gary Bettman přichází na vyjednávání o podobě nové kolektivní smlouvy | Zdroj: ČTK

Růst platových stropů by totiž nebyl v příštích třech letech závislý na růstu zisků zámořské soutěže, ale daný procenty. Hráči by se tak vzdali částky 465, v nejzazším případě až 800 milionu dolarů.

Majitelé klubů ale mají ještě další požadavky. Žádná hráčská smlouva by podle nich neměla platit déle než pět let. Naopak platnost nováčkovských smluv by se ze tří prodloužila na pět let. Zrušily by se mzdové arbitráže a podpisové bonusy.

Na místě je tady slovo byznys, NHL totiž představuje velký obchod. Představitelé hráčské asociace i majitelé klubů považují dosavadní jednání za konstruktivní a věří, že vše se podaří dovést ke zdárnému konci nejpozději v průběhu měsíce září.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dominik Hašek věří, že nový ročník NHL přeci jen začne

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor moderátora Petra Krále s redaktorem Pavlem Petrem o hrozící stávce v NHL

Komisař NHL Gary Bettmen ovšem již s předstihem avizoval, že pokud nebude vše připraveno do 15. září, je připraven soutěž uzavřít. Právě v uvedený den totiž končí platnost stávající smlouvy. Bettmen se navíc domnívá, že propast dělící obě strany je propastná. Podle jeho slov se mohou dohodnout v převážně neekonomických záležitostech.Hlavním problémem však samozřejmě zůstávají finance.

Sami hokejisté mají možnost vyjednávání ovlivnit. Sedmačtyřicetiletý gólman Dominik Hašek, mimochodem chystající návrat na scénu, to potvrzuje.

„Je to dané, každé mužstvo má svého zástupce a pak je tam šestičlenná komise, která u vyjednávání figuruje. A máme samozřejmě svého zvoleného šéfa, kterého si platíme a který to rozhoduje.“

Těžit z případné stávky NHL by mohli fanoušci, je možné, že by do české extraligy přišly největší hokejové hvězdy jako v sezoně 2004/2005. Otázkou je, jestli by tito hokejisté odolali v případě stávky vábení Kontinentální hokejové ligy. Pokud ano, především příznivci kladenských Rytířů by se mohli asi těšit. Stejně jako trenér Středočechů Zdeněk Vojta.

„Odchovanců je v NHL spousta, hodili by se nám tak jeden nebo dva, možná tři střelci.“

Že by třeba Jaromír Jágr, Jakub Voráček a Tomáš Plekanec? Uvidíme. Nový ročník NHL má začít 11. října.

Pavel Petr, Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme