NHL má 95 let. Slavit ale není co – nejlepší soutěž světa je ve výluce

Vznik severoamerické NHL by se ve stručnosti dal shrnout asi takto: Na začátku byl jeden nespokojený majitel, který svolal schůzku a rázem rostla nejlepší hokejová liga světa, která právě dnes slaví 95. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr při své obnovené premiéře v NHL na ledě Bostonu | Zdroj: ČTK

Tím, kdo stál na úplném počátku NHL, byl v roce 1917 majitel klubu Toronto Blueshirts Eddie Livingstone. Jeho tým patřil do té doby pod kanadskou Národní Hokejovou Asociaci, která provozovala ligu v provinciích Ontario a Québec od roku 1909.

Během první světové války ale začaly spory mezi vlastníky týmů kvůli nasazení hráčů ve válce. NHA odložila zápasy a hodlala se zbavit právě Eddieho Livingstona, který se s vedením NHA soudil.

Když stále nebylo dosaženo pokroku, Livingstone a ostatní majitelé klubů se rozhodli na schůzce 22. listopadu 1917 trvale zrušit NHA a založili National Hockey League, kde použili stejná pravidla, koncept a trofeje.

Přehrát

00:00 / 00:00

NHL slaví 95 let od svého založení, její historii připomněl ve vysílání Radiožurnálu Štěpán Pokorný

NHL má obrovskou tradici a ekonomické zázemí. Celá organizace NHL funguje naprosto dokonale, nikde jinde na světě nedostanou hráči takové podmínky jako v Kanadě nebo USA, a to nejenom finanční.

Byť někteří by si třeba v ruské KHL přišli na stejné nebo skoro stejné peníze a odměny, řada z nich pořád dává přednost NHL. Hrají v ní nejlepší hokejisté a i přes novou konkurenci posledních let, tedy KHL, zůstává kanadsko-americká liga nejprestižnější hokejovou soutěží na světě.

Je také nejnavštěvovanější, tedy když se hraje, ale fanoušky nemá podle samotných hráčů nejlepší. David Krejčí, opora Bostonu Bruins, to hodnotí s letošní zkušeností z české extraligy.

„Atmosféra byla super, to se vůbec nedá s NHL porovnat, kde jsou sice větší stadiony, ale takhle se tam nefandí. Tady se před tímhle publikem hraje opravdu skvěle,“ říká David Krejčí, který při výluce NHL bude hrát za Pardubice určitě ještě pár zápasů, protože jednání mezi hráčskou asociací a vedením NHL stojí na mrtvém bodě.

Jan Pokorný, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme