Nové extraligové pravidlo o nasazování juniorů dělá trenérům starosti

Už druhé výjimečně těžké léto za sebou zažívají v Česku hokejisté. Zatímco loni bylo problematické sehnat místo z důvodu očekávané výluky v NHL, tentokrát volným hráčům ztěžuje život nové pravidlo. To nařizuje klubům z extraligy i první ligy zařadit na zápasovou soupisku bez ohledu na věk pouze 2 gólmany a 15 hráčů do pole.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Květoň, Martin Růžička a Radek Bonk (zleva) oslavují jeden ze šesti třineckých gólů | Zdroj: ČTK

Zbývající místa musejí týmy obsadit hráči do 22 let a juniory. Hokejový svaz si od této novinky slibuje zlepšení výsledků juniorských reprezentací. Nové pravidlo je doslova revoluční. Zjednodušeně řečeno každý tým může postavit do zápasu bez omezení pouze tři pětky. Ta čtvrtá by už měla být tvořena mladíky. A teď si tento modelový příklad vynásobte osmadvaceti. Tedy počtem klubů v obou nejvyšších soutěžích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od nové sezony čeká hokejovou extraligu výrazná změna

„Podle mě to bylo udělané strašně rychle. Nemám nic proti tomu, že mají být mladí hráči zařazovaní, ale musí si o to říct výkonem. Kde byl šikovný mladý hráč, tak tu šanci dostával. Uvidíme, co to přinese, každopádně se ukáže hodně mladých hráčů,“ hodnotí novinku pro následující dva soutěžní ročníky třinecký trenér Jiří Kalous. A jeho vítkovický protějšek Peter Oremus tato slova potvrzuje.

„Mladým je třeba dávat prostor, ale musí být tak kvalitní, aby mohli hrát za to první mužstvo a všechny týmy takové hráče nemají.“

Vítkovice mohou být jako jeden z mála celků v klidu. Jejich junioři jsou úřadujícími mistry republiky a o rok dříve hráli ve stejné kategorii semifinále. „Kluky tady máme kvalitní, je jich tady spousta, šanci od nás určitě dostanou, jsme nakloněni tomu, dát jim příležitost. V tom bych neviděl problém,“ říká vítkovický asistent Roman Šimíček.

V Třinci doplatili na nové pravidlo Květoň a Klimenta

Většina klubů ale na tom s mládeží není tak dobře jako Vítkovice. Třeba sousední Třinec počítá, že v přípravě na novou sezónu otestuje 6 až 7 svých nejlepších juniorů, ovšem vzhledem k tomu, že nové pravidlo má dopad nejen na extraligové áčko, tak Oceláři testují i mladíky odjinud.

„Protože není úplně jednoduché vytáhnout na tu kvalitu 5 odchovanců, tak někteří hráči přišli odjinud,“ říká trenér Ocelářů Jiří Kalous a na rovinu přiznává, že na nové pravidlo o povinnosti využívat juniory doplatili v Třinci útočníci David Květoň a Tomáš Klimenta. Ti budou v nové sezóně nastupovat za jiné kluby.

„Tito hráči se početně nahradili mladými.“ Na závěr dodejme, že ani pozitivní diskriminace týkající se využívání juniorů nemusí být všespasitelná. Až průběh příští sezóny ukáže, kolik trenérů, kterým půjde po nepovedených výsledcích o krk, nechá hrát i nadále mladé a kolik jich pod tlakem raději stáhne hru na tři pětky.

Radim Sajbot, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme