O tečku za sezonou se postará tradiční anketa Zlatá hokejka

Anketa Zlatá hokejka tradičně oceňuje nejlepší české hráče. A to už od roku 1969, kdy se prvním vítězem stal Jan Suchý. Rekordmanem je Jaromír Jágr s deseti triumfy. Nesmazatelně se do historie ale zapsal i pardubický útočník Vladimír Martinec, který anketu ovládl celkem čtyřikrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patrik Eliáš dal gól v 5. duelu finále Východní konference na ledě New Yorku Rangers | Foto: Reuters

Není divu. Patřil k pilířům sestavy pardubické Tesly, platil za excelentního střelce, třikrát bral zlato z mistrovství světa, z olympijských her má ve sbírce stříbro a bronz.

„Když jsem to v těch 70. letech vyhrával já, byla to úplně jiná atmosféra. Bralo se to úplně jinak, nebylo to tak prestižní, na takové úrovni, nebyla to taková společenská událost jako teď,“ zavzpomínal na zrod ankety Vladimír Martinec.

Mimochodem, v extralize odehrál 539 zápasů a vsítil 343 branek. V reprezentačním dresu přidal dalších 289 utkání a 155 gólů. Startoval na jedenácti světových šampionátech. Ale zpátky ke Zlaté hokejce. Po zisku cenné trofeje nemohl zapomenout na odměnu pro spoluhráče v pardubické šatně. Tedy bránou současným pohledem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Vladimíra Martince je favoritem na zisk Zlaté hokejky Patrik Eliáš

„Především se tam nepředávala žádná cena, takže nebyl ani důvod nic platit. Byla to jiná doba,“ uvedl vše na pravou míru čtyřnásobný držitel Zlaté hokejky. Nechce se věřit, že by mu vítězství nic nepřipomínalo.

„Už mám jenom dvě. Vyhrál jsem čtyři, ale když jsem vyhrál tu čtvrtou, v té době říkali, že už jich mám dost, že je zbytečné, aby mi dávali ještě jednu. Takže jsem dostal jenom tři a místo čtvrté mi dali pohár. A jednu z těch tří jsem věnoval oddílu na sekretariát ještě před revolucí. A pak se v roce 2000 přestavovala v Pardubicích aréna a někdo ji ukradl. Tak mi zbyly jen dvě.“

I takový tedy může být osud sošky, která byla odměnou za tvrdou práci. Ztráta pochopitelně mrzí.

„Bylo to ocenění pro nejlepšího hráče, který byl vyhodnocen extraligou, novináři.“

Letos v elitní desítce najdeme jména jako Roman Červenka, Jaromír Jágr, Tomáš Plekanec nebo například Petr Nedvěd. Jeden z hráčů však nad nimi vyčnívá.

„Já vždycky říkám, že hráč je tak dobrý, kam dotáhne svoje mužstvo. Jestli se někdo dostane do finále Stanley Cupu a je tam platný… pro mě je to jednoznačně Patrik Eliáš,“ má jasno v případě favorita na zisk Zlaté hokejky Vladimír Martinec. Slavnostní vyhlášení ankety se v sobotu 23. června uskuteční tradičně v Karlových Varech.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme