Od letecké tragédie hokejistů Jaroslavle uplynuly dva roky

Sportovní svět nepřináší jen vítězství a porážky. Patří k němu i tragédie. Od jedné takové právě dnes uplynuly dva roky. Hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl nedoletěl k utkání Kontinentální ligy. Na palubě letounu Jak-42 zahynuli i tři čeští reprezentanti - Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt k uctění památky hokejistů Jaroslavle, kteří zahynuli při středečním leteckém neštěstí v Rusku na Staroměstském náměstí. | Zdroj: ČTK

Luxusně vybavené letadlo tehdy havarovalo za slunného počasí krátce před polednem středoevropského času. Stalo se v těsné blízkosti letiště Tunošna.

Letounu se nepodařilo vzlétnout na délce dráhy. Následně po startu z travnaté plochy ranveje už stroj nenabral výšku. Krátce se odlepil od země, po kolizi s anténním systémem se naklonil a z několika metrů dopadl zpět na zem, kde se rozlomil a začal hořet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínkou reportáž o jaroslavské tragédii natočil reportér Českého rozhlasu Pavel Petr

"Pro mě je to o to horší, protože v té době jsem hrál za Minsk, když kluci tam kluci letěli. Vzpomínka je to strašná. Přesně si pamatuju moment, kdy jsem byl u Zbyňka Irgla na návštěvě a dozvěděli jsme se to od jeho manželky, která je z Jaroslavli. Věděli jsme to dříve, než to bylo v médiích. Byl to pro nás obrovský šok," vzpomíná na neštěstí útočník Libor Pivko, který v té době oblékal dres minského Dynama.

V troskách letadla zahynulo 43 pasažérů včetně trojlístku českých reprezentantů- Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek.

"Hned druhý den se udělala vzpomínková akce pro hráče Jaroslavli. Bylo to hodně smutné. Namísto zápasu jsme se sešli a zavzpomínali na hráče, abychom uctili jejich památku," líčí Libor Pivko.

Trosky letounu Jak-42, který havaroval u ruské Jaroslavli | Foto: ČTK/AP

Létat se hráčům po tragédii nechtělo

Nikoho asi ani nepřekvapí, že hokejistům se po katastrofě nechtělo do letadla. Tragédie se dotkla všech.

"Bál jsem se už předtím, takže každý let byl pro mě ještě více náročný. Létání nemusím, ale nemyslím si, že bych byl jediný. Každý z hráčů si poté tuto situaci při startu vybavil," říká Libor Pivko.

Prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel v reakci na letecké neštěstí prohlásil, že se jedná o nejtemnější den v dějinách ledního hokeje. Ten český přišel o tři výrazné osobnosti.

Na plánovaná setkání už nedošlo

"Pepu Vašíčka jsem zažil jen dvakrát. Byl to skromný a hodný kluk. Nejvíce jsem znal Karla Rachůnka, ten jezdil i s in-line národkem. V létě před neštěstím jsme byli dva týdny na mistrovství světa v Pardubicích a vybavuju si, jak mi Karel říkal, že se nebudeme moc loučit, že se uvidíme na srazu reprezentace."

Vrátil se o dva roky zpět kustod české hokejové reprezentace Petr Ondráček. K setkání už bohužel nedošlo.

Vzpomínkový pochod fanoušků klubu Lokomotiv Jaroslavl | Foto: Lenka Kabrhelová

"Nechtěl jsem tomu věřit. Kluci v šatně chyběli. Bylo to strašně smutné," dodává.

A smutné jsou i vzpomínky. Potvrzují to slova obránce Jana Hanzlíka. Ten po třinácti letech v pražské Spartě aktuálně hájí barvy brněnské Komety.

"Karla Rachůnka a Pepu Vašíčka jsem v podstatě neznal. Honza Marek byl ale můj kamarád. Nejčastěji si vybavuju, jak jsme slavili druhý titul. Taky jsme v létě chodili často na fotbálek. To jsou moje největší vzpomínky," uzavírá Jan Hanzlík.

Pavel Petr, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme