Od pořádání mistrovsví po výchovu mládeže. Češi mají naučit Číňany, jak dělat dobře hokej

Česká republika patří k hokejovým velmocem. A to nejen po sportovní stránce, ale také po té organizační. Úspěšná organizace letošního mistrovství světa zaujala i čínské pořadatele olympijských her v roce 2022. Zástupci Číny požádali Český hokejový svaz o spolupráci a vedení českého hokeje už chystá konkrétní kroky po podepsání memoranda o spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Urban, generální sekretář ČSLH | Foto: Vojtěch Bureš | Zdroj: Český rozhlas

Česká republika i Čína patří do Mezinárodní hokejové federace, ve které je sedmdesát čtyři zemí. A ty silnější cítí solidaritu s hokejově méně vyspělými a slabšími. To je podle generálního sekretáře Českého svazu ledního hokeje Martina Urbana hlavní důvod a motivace s Čínou spolupracovat.

„Naším společným zájmem je, aby se hokej rozvíjel po celém světě. Musím podotknout, že se snažíme být apolitičtí a myslím, že se nám to daří. To, že se potkávají sportovci, v našem případě hokejisté, je pro dobro všech zúčastněných,“ říká Martin Urban a druhým dechem dodává, kterých oblastí by se pomoc měla týkat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český hokej navazuje spolupráci s Číňany. Bude jim pomáhat s organizací i výchovou hráčů

„Jsou v zásadě dvě. První je předat naše zkušenosti s velice úspěšným pořádáním mistrovství světa v letošním roce. Tou druhou pak systém výchovy mládeže. Česká republika je malá země a stále dokáže produkovat vynikající hokejisty,“ doplňuje Urban.

Nejen o hokej měla čínská delegace, v čele s předsedou Čínského olympijského výboru Liou Pchengem, zájem. V minulém týdnu se sešla i se zástupci českého biatlonu. Šéf svazu Jiří Hamza ale zatím nebude a ani nemůže být tak sdílný jako jeho hokejoví kolegové.

„Zatím je vše ve fázi oťukávání. Poskytli jsme prezentaci toho, co umíme a neumíme. Ale to je pouze jedna strana, ta druhá je, jestli bychom celé akci vůbec byli schopni personálně vyhovět. Zatím je to o nějaké informační výměně a uvidíme, co z celého projektu vznikne do budoucna,“ doplnil šéf svazu Hamza.

Ten zmínil i Český olympijský výbor. Jeho předseda Jiří Kejval by měl v tomto týdnu v Číně podepsat memorandum o vzájemné spolupráci. Po něm by měly být další kroky už konkrétnější.

Štěpán Pokorný, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme