Odstupné za přestupy se musí změnit, svaz ale do jednání klubů nevidí
Odstupné za přestupy hráčů mezi jednotlivými hokejovými kluby je nutné řešit. A změnit. V tom má Český svaz ledního hokeje jasno. Problém je ale v tom, že do dohod mezi kluby a případně i rodiči jednoduše nevidí. Dozví se až závěrečný výstup, jestli se obě strany dohodly, nebo ne.
„Na svazu dostaneme podklady pro realizaci přestupu. To znamená, že dostaneme přestupní lístek, který je podepsaný oběma stranami, a ten vyřídíme. Pokud jedna strana nesouhlasí, tak to na přestupní lístek napíše a musí se kluby domluvit,“ popisuje postup při přestupech předseda Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.
„V klubech kontrolujeme peníze, které jdou ze státu do klubů nebo do akademií, kde si platíme trenéry. Tam provádíme kontroly, ale soukromé počínání klubu kontrolovat nemůžeme,“ vysvětluje Tomáš Král.
Že by se to uvolnilo a každý by mohl jít, kam chce, s tím by nesouhlasil ani jeden klub,“ říká šéf českého hokeje Tomáš Král
Je to vlastně takový trojúhelník, kde na vrcholu je hokejový svaz. K němu se dostane přestupní lístek. Svaz ví, že se kluby dohodly, ale neví jak.
A zde pak vzniká prostor pro případnou korupci - na úrovni klubů se pak mohou objevit řekněme zprostředkovatelé, kteří dokážou takové odstupné zařídit, vyjednat. Svaz má ale v tento moment řekněme čisté svědomí, podepsaný přestupní lístek oběma stranami a tím je hotovo.
Dva kluby zase mají čisté svědomí v tom, že jejich dohodu, ať už byla jakákoli a třeba za ní mohla stát i korupce nebo vliv dalších osob, má posvěcenou z míst nejvyšších, tedy razítkem z hokejového svazu.
„O těchto problémech víme a jsou to jednotlivé případy. Mohou být absurdní a jsou i případy, kdy někdo přestane hrát hokej. Jenom z toho důvodu, že ho klub uvolní, ale jen když zaplatí. To jsou ty nejhorší situace,“ nabízí předseda svazu Tomáš Král až to nejkrajnější řešení, kam až může neochota se dohodnout, případně zaplatit, dojít.
Za přestup mladých hokejistů platí rodiče i desítky tisíc, ČSLH plánuje změnu
Číst článek
Mezi dvěma kluby a svazem tedy vzniká jakési prázdno. V něm by se minimálně hodil orgán, který by dohlížel a kontroloval dohody mezi kluby a na základě toho třeba dával podněty svazu, v krajním případe rovnou třeba policii.
„Že by došlo k tomu, že se všechno uvolní, to si nedovedu představit, to říkám naprosto zodpovědně. Že by se mohlo stát, že je všechno bez regulace a každý si může jít, kam chce. S tím by nesouhlasil ani jeden klub,“ říká šéf českého hokeje Tomáš Král s vědomím, že najít vybalancovaný systém odstupného možná ani nestihne do konce svého funkčního období, které mu končí v příštím roce.