Placka bude, věří české hokejistky před ZOH mládeže. Vyhnou se USA i Kanadě

Lední hokej byl dlouhou dobu ryze mužským sportem, ale emancipace dorazila na konci 20. století i sem. Od Nagana v roce 1998 bojují o olympijské medaile i hokejistky, i když Češky se na hry nikdy neprobojovaly. Teď se ale pod vedením kouče národního týmu do 15 let Rudolfa Vally tvoří velmi perspektivní tým, který dnes odletěl otestovat svou výkonnost na II. Zimní olympijské hry mládeže do norského Lillehammeru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský tým před odletem do Norska na Zimní olympijské hry mládeže

Olympijský tým před odletem do Norska na Zimní olympijské hry mládeže | Foto: ČOV

„Máme ty nejvyšší ambice, protože s týmy, se kterými hrajeme na olympiádě, se potkáváme čtyři, pět roků a máme s nimi aktivní bilanci,“ přibližuje Rudolf Valla výkonnost svého týmu.

Díky tomu, že každá země kromě pořadatelské může vyslat do Norska jen jeden celek, má ulehčenou pozici. Například Spojené státy a Kanadu totiž budou v Lillehammeru reprezentovat jen chlapci.

České hokejistky ale loni dokázaly, že patří mezi elitu, když vyhrály neoficiální mistrovství Evropy do 15 let, a téměř stejný tým teď vyrazil na druhé Zimní olympijské hry mládeže.

Přehrát

00:00 / 00:00

České hokejistky odletěly na II. Zimní olympijské hry mládeže do norského Lillehammeru. Sní rovnou o zlaté medaili. Natáčel Jakub Marek

„Hodně se těším a věřím, že přivezeme minimálně nějakou placku,“ věří brankářka týmu Karolína Juřicová. „Myslím si, že bez zlatých medailí tam zůstáváme. Tohle je pro nás šance podívat se na olympiádu, protože málokterá z nás se dostane na tu dospělou,“ doplňuje obránkyně Anna Kotounová.

To platí, ale podle trenéra Rudolfa Vally jen směrem k hrám v Pchjongčchangu. Za rok, kdy čeká ženský A tým kvalifikace na turnaje v Jižní Koreji, ještě tyto 15leté a 16leté dívky nebudou mít dostatečnou výkonnost, ale za další čtyři roky už by se na sportovní svátek v Pekingu mezi osm nejlepších celků probojovat mohly.

„Holky, které jsme měli před dvěma nebo třemi roky, jsou dnes plnohodnotné hráčky A mužstva žen, a ty už kvalifikaci budou hrát. Je to strašná výhoda, protože všechny hrají chlapecké soutěže, spousta dnes hraje v cizině, jsou na školách, takže český ženský hokej jde určitě nahoru,“ vidí kouč národního týmu velký vzestup.

Hráčkám může pomoci i zkušenost z mládežnických olympijských her. Hokejistky si nominace také náležitě cení. „Byl to nejhezčí dárek k Vánocům, který jsem dostala,“ doplňuje Anna Kotounová. O tom, že vyrazí na hry do Norska, se totiž dozvěděla na Štědrý den.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme