Podporujete Lukašenka, obviňují bojovníci za lidská práva organizátory hokejového MS

Ochránci lidských práv kritizují pořadatele hokejového mistrovství světa ve Švédsku. Organizátoři šampionátu totiž vykázali ze stadionu fanoušky mávající starými běloruskými vlajkami. Ty ovšem režim Alexandra Lukašenka zakázal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Ať žije Bělorusko,“ skanduje před halou Globen hlouček lidí oděných do běloruských vlajek

„Ať žije Bělorusko,“ skanduje před halou Globen hlouček lidí oděných do běloruských vlajek | Foto: Robert Mikoláš

Podle představitelů mezinárodní hokejové federace však politika do sportu nepatří.

„Ať žije Bělorusko,“ skanduje před halou Globen hlouček lidí oděných do běloruských vlajek. Před dalším z utkání Mistrovství světa v hokeji nic neobvyklého.

Jenže tito fanoušci jsou oděni do červenobílé, zatímco ostatní běloruští příznivci stojící ve frontě u hlavního vchodu, mají vlajky zeleno-červené:

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest ochránců lidských práv na MS v hokeji sledoval ve Švédsku reportér Robert Mikoláš

„Protestujeme, protože si myslíme, že jde o velkou chybu zakázat nám tuhle legitimní vlajku, která v Bělorusku existovala po 1. světové válce, než se Bělorusko stalo součástí Sovětského svazu, a poté i po vyhlášení nezávislosti v letech 1991 až 95. Lukašenko jí však nechtěl. Švédsko je přitom svobodná země, ale takhle pošlapává lidská práva,“ říká Isabel Sommerfeldová, zakladatelka lidskoprávní organizace Info Belarus.

Organizátoři šampionátu tím podle ní podporují režim Lukašenka, který používání bílé vlajky s červeným pruhem trestně stíhá.

Pořadatelé MS ve Švédsku tato obvinění odmítají:

„Nejprve bych chtěl říci, že každý národ má svou státní vlajku. A stejně tak i Bělorusko. To, čeho jsme nyní svědky, souvisí s tím, že řada lidí v Bělorusku i mimo něj tuto vlajku neakceptuje. Pro nás, organizátory je to však prosté, Bělorusko jako suverénní země má oficiální vlajku a tu my musíme respektovat a v souladu s našimi regulemi nemůžeme dovolit v hale jakékoli politické projevy,“ vysvětluje jeden z představitelů Mezinárodní hokejové federace Christer Englund.

Není to ale zdaleka poprvé, kdy se během významných sportovních akcí konaly demonstrace proti nedemokratickým režimům. Mezi největší z nedávné minulosti patřily protičínské protesty proti pořádání LOH v Pekingu.

Organizátoři hokejového šampionátu ve Švédsku však přesto chtějí vyjít i těmto fanouškům vstříc:

„Pokud jí budou mít jen kolem sebe, budou do ní zabalení, tak je necháme, ale v případě, že vlajku zase rozvinou, tak musíme zasáhnout. A co se děje mimo stadion, to už je věc policie,“ dodává Christer Englund z IIHF.

Robert Mikoláš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme