Poslední možnost na ukončení výluky v NHL, říká na další návrh smlouvy Frolík

Vedení NHL předložilo hráčské asociaci další návrh znění nové kolektivní smlouvy. Na stole je tak možná poslední pokus, jak ještě zachránit alespoň část letošní sezóny. Aspoň to si myslí útočník hrající za Chomutov a za mořem patřící Chicagu Michael Frolík. Výluka nejlepší hokejové soutěže světa už trvá 105 dní, během kterých na sebe obě znesvářené strany plivali jen oheň a síru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chomutovský kanonýr Michael Frolík dal Litvínovu tři góly. | Zdroj: ČTK

Jakmile jedna ze stran předložila návrh nového znění kolektivní smlouvy, druhá ho okamžitě smetla ze stolu. Postupně se tak rušily naplánované zápasy a posouval termín možného začátku soutěže. Tím posledním je datum 14. ledna.

„Myslím si, že je to poslední hranice, kdy by mohla NHL začít. Všichni doufáme, že už se konečně domluví," říká útočník Chicaga Michael Frolík. Blížící se termín ale není jediným důvodem, proč se obě strany hodlají sejít u jednacího stolu.

Před vánočními svátky totiž hráčské odbory nechali své ovečky hlasovat o možném rozpuštění asociace. Tím by se hráčům do rukou dostala obrovská zbraň. Mohli by totiž sami žalovat vlastníky klubů, že vyhlásili výluku neoprávněně a požadovat tak kompenzaci za ušlý zisk.

Přehrát

00:00 / 00:00

NHL a další návrh kolektivní smlouvy komentuje hokejový útočník Michael Frolík

„Veliká většina hlasovala, aby se to takhle udělalo. Doufám, že to nějak pomůže nebo pomohlo. Uvidíme. Až teď v průběhu se ukáže, jestli jsme udělali dobře. Slyšel jsem, že už i zámořská média jsou na naší straně, tak třeba je to dostane ještě víc pod tlak."

Zdá se, že vlastníci se opravdu trochu obávají případných žalob a následného tlaku médií a sponzorů. Ustoupili, byť jen částečně, ve všech sporných bodech. Tedy přerozdělování zisků NHL, mzdové stropy, maximální délky hráčských smluv či stanovení maximálního výkyvu mezd.

V ničem sice vedení NHL nepřistoupilo přímo na požadavky hráčů, ale polevilo ze svých. Jen délka platnosti nové kolektivní smlouvy zůstává oproti předcházejícím návrhům nezměněna, tedy deset let.

Hráči mají nyní čas vyjádřit se v konferenčním hovoru k návrhu, a pokud s ním budou souhlasit, pak se zástupci odborů sejdou se zástupci vedení soutěže v neděli v New Yorku. Znění nové kolektivní smlouvy by mohlo být na světě.

Jakub Kanta, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme