Před 15 lety postoupili čeští hokejisté přes USA do semifinále turnaje v Naganu

Přesně před 15 lety porazila česká reprezentace na olympijských hrách v Naganu Spojené státy a postoupila do semifinále slavného turnaje. Mnozí dodnes považují tenhle zápas za nejdůležitější a nejtěžší pro pozdější vítěze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Hašek popsal pocity sportovců při vítězstvích i prohrách | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Český celek nastupoval do utkání v roli jasného outsidera a od začátku tuhle roli potvrzoval. Hvězdný tým USA měl drtivou převahu, jenomže v české brance byl neprůstřelný Dominik Hašek. Ten především v 1. třetině udržel Čechy ve hře. Na úchvatnou bitvu s ještě lepším Haškovým výkonem vzpomíná obránce Libor Procházka:

„Tu první třetinu jsme mohli prohrát 0:5. Pro mě to byl klíčový moment toho turnaje. Najednou si ti hráči uvědomili, že s Haškem můžou dokázat cokoli a to jsou zlomové okamžiky. Na každém turnaji se něco takového přihodí a tady bych řekl, že to byl právě tento moment."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzpomínka na velmi důležitý hokejový zápas proti USA na Hrách v Naganu.

Po první třetině tenkrát česká reprezentace proti USA zabrala a nakonec vyhrála 4:1. Pomohla prý ostřejší slova kapitána Vladimíra Růžičky o přestávce před druhou třetinou. Roli hrálo i to, že v brance Spojených států nebyl tak skvělý brankář jako na druhé straně.

Gólman Richter toho moc nechytil, za jeho záda se trefili Růžička, Jágr a Ručinský a skóre ve třetí třetině uzavřel Dopita. Američané vyřazení neunesli, zdemolovali ubytování v olympijské vesnici a s ostudou letěli domů.

Ilustrační grafika k zisku zlatých medailí českými hokejisty na olympiádě v Naganu 1998 | Foto: ČTK

Miroslav Bureš, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme