Před 17 lety triumfovali hokejisté v Naganu. Ručinský je v týmu i dnes

Pamatujete si, co jste dělali přes sedmnácti lety? Překvapivá otázka má dnes celkem jasné rozuzlení. 22. února roku 1998 totiž v časných ranních hodinách vyhráli čeští hokejisté Turnaj století, jak se přezdívá olympijskému turnaji v Naganu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá olympijská medaile z Nagana | Foto: licence Creative Commons (CC BY-NC-SA 3.0)

„Gól, gól, gól! Česká republika vede v 9. minutě poslední třetiny 1:0. Autorem gólu je obránce Petr Svoboda,“ komentoval reportér Aleš Procházka poslední a rozhodující branku, která v Naganu padla.

Čeští fanoušci zaplňovali náměstí, hokejistům psali faxy a kombinací skvělého výkonu a podpory z domova vznikl největší úspěch českého hokeje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijský triumf v Naganu připomněl reportér ČRo František Kuna

„Medaili jsem dal tátovi. Je to super, perfektní a nikdy jsem o tom ani nesnil. Když jsem v 18 letech odcházel do NHL, počítal jsem s tím, že nikdy nebudu moci být na MS nebo olympiádě. Najednou ta příležitost byla a Češi vyhráli,“ říkal bezprostředně po zápase Jaromír Jágr.

Dlouhé hodiny si pak fanoušci počkali na přílet zlatých hochů, kteří se ještě cestou z letiště zastavili u prezidenta Václava Havla.

„Dík vám dnes miliardy lidí ví, co to je Česká republika. Zasloužili jste se o její známost a dobré jméno víc, než mnoho politiků. Zasloužili jste se i o to, že v naší zemi byla, a několik lidí ještě bude, dobrá nálada,“ přivítal hokejisty prezident Havel.

Nejlepší nálada pak byla na Staroměstském náměstí, tisícovky lidí se naganské party dočkaly. Doprovázela je i další úspěšná olympionička Kateřina Neumannová.

Dres Dominika Haška z Nagana | Foto: Tomáš Lörincz

Dnes je to 17 let od vítězství a oslav, ale přímí účastníci mají stále Nagano v živé paměti. „Když se na ty fotky podívám, zahřeje mě na srdci. Vzpomenu si na tu partu kluků, která byla úžasná. To nejde vysvětlit, to by si člověk musel prožít,“ vzpomíná Martin Ručinský.

„Když to vidím, je tam i trošku nostalgie, ale i krásné vzpomínky. V životě na to nezapomenu, říká útočník, kterému tehdy bylo 26 let. Asi těžko by si tehdy pomyslel, že ve 43 letech oblékne reprezentační dres znovu.

Naganskou stopu bude mít národní tým i na domácím mistrovství světa letos v květnu. A tehdejší kapitán zlatého týmu a nynější trenér reprezentace Vladimír Růžička se rozhodně netají tím, že Martina Ručinského do národního týmu chce. A to i teď, v den, kdy uběhlo od zlata v Naganu 17 let.

Tomáš Lörincz, Aleš Procházka, František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme