Před 25 lety zemřel zlínský hokejista Luděk Čajka. Jeho smrt přinesla změnu pravidel

V lednu a únoru roku 1990 hokejová veřejnost doufala v uzdravení Luďka Čajky. Zlínský hokejista byl po pádu hlavou na mantinel 40 dní v bezvědomí, nakonec v košické nemocnici zemřel. Dnes je to přesně 25 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínští fanoušci dali choreem vzpomenout na tragické úmrtí Luďka Čajky | Foto: Tomáš Kolínek

Na televizních záběrech jde vidět nejen Čajkův pád proti mantinelu, ale také následné zoufalé výrazy spoluhráčů i protihráčů.

„Byl jsem na ledě, sledoval jsem puk, který Luděk dojížděl. Horší kvalitou ledu, ale taky únavou ke konci zápasu Luděk spadl. Zezačátku jsme mysleli, že to nebude až tak vážné, až po vyšetření v nemocnici se ukázalo, že situace je kritická. Pro Luďka bohužel tragická,“ vzpomíná Rostislav Vlach.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Zlíně se vzpomínalo na Luďka Čajku, který se před pětadvaceti lety smrtelně zranil pádem na mantinel při dojíždění kotouče

I když je současná zdravotnická péče na stadionech lepší než v roce 1990, tragickým následkům podle trenéra hokejistů Zlína prý nešlo zabránit.

„Doktoři tam byli rychle, připravená sanitka odvezla Luďka okamžitě do nemocnice. Po zápase jsme několik hodin čekali, jak to dopadne, odjeli jsme pozdě v noci. Věděli jsme, že situace je špatná, ale pořád jsme věřili. Zranění bylo tak špatné, že i dnes by s tím medicína asi těžko něco udělala. Obratle byly zlomené,“ říká Rostislav Vlach. S Čajkou a jeho rodinou se vídal i mimo led.

Československá soutěž byla tehdy přerušená, hráči požadovali přezkoumání pojistných podmínek a Čajkův pád měl ještě další dopad na ligu. Změnilo se pravidlo o zakázaném uvolnění, které se nově pískalo, jakmile kotouč přejel brankovou čáru.

„Mělo to význam. Otázkou je dnešní hybridní icing. Je to zase stupínek k úrazům, když ho rozhodčí špatně posoudí,“ vysvětluje zlínský kouč Rostislav Vlach možné problémy s hybridním zakázaným uvolněním.

Zlínští fanoušci připravili pro Čajku choreo

I na tehdejší pravidla v kombinaci s rýhou v ledu doplatil šestadvacetiletý Čajka, zlínští fanoušci si na něj vzpomněli v zápase proti Litvínovu, kdy roztáhli velký transparent s Čajkovou podobiznou a nápisem Nezapomeneme.

„Jde o starší událost, kterou spousta fanoušků nepamatuje. Udělali jsme aspoň choreo a u nás v kotli je dlouhé roky fotka Luďka Čajky,“ vysvětluje bubeník zlínského fanklubu Jakub.

Kromě toho, že u stropu haly visí dres s šestadvacítkou a stadion se po nadějném obránci dodnes jmenuje, chystá se ještě jedna vzpomínka.

„Je nápad umístit při vstupu do administrativní budovy bystu Luďka Čajky,“ plánuje tiskový mluvčí Zlína Roman Ordelt.

Od smrti Luďka Čajky dnes uplynulo přesně 25 let. Zlínský obránce by oslavil 52. narozeniny.

Tomáš Perutka, František Kuna, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme