Před deseti lety ohromila stávka NHL, dnes díky kolektivní smlouvě nehrozí

Přesně před deseti lety napsal kanadský list The National Post na titulní stranu Game Over. 17. února 2005 bylo definitivně jasné, že se ročník nejslavnější hokejové ligy světa poprvé v historii vůbec neodehraje. Na stávku v NHL ale vzpomínají čeští hokejisté rozdílně, dnes ale díky kolektivní smlouvě není další výluka pravděpodobná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec v kladenském dresu | Foto: Miroslav Bureš

„Měl jsem to štěstí hrát s některými hráči z NHL. Bylo pro mě zajímavé, že jsem je viděl v akci a byla to taková příprava, i když jsem o tom tak nepřemýšlel. Do NHL jsem šel pozdě, jen to vyzkoušet. A teď tu jsem už devátou sezonu,“ vzpomíná obránce Colorada Jan Hejda.

Stávka v NHL mu paradoxně do slavné soutěže trochu pomohla. Cenné zkušenosti sbíral v dresu CSKA Moskva. Po jeho příchodu do nejlepší ligy už jednu stávku zažil, nebyla celoroční a prý už ani jiná nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výluku NHL zavzpomínal s některými českými hráči reportér ČRo František Kuna

„Byla předloni a podepsali smlouvu s hráčskou asociací a teď to nehrozí. V mojí kariéře už stávku určitě nezažiju,“ směje se 36letý obránce Colorada a mistr světa z roku 2005.

Před deseti lety šlo o platové stropy a byl to první ročník v historii NHL, který se vůbec neodehrál. Hokejové fanoušky v Česku to ale tolik nemrzelo, Jágr vyprodával extraligové stadiony a vedl domácí bodovaní ještě dlouho po odchodu do ruského Omsku.

Vynechanou sezonou stávky v NHL neskončily. „Vlastníci nastavili systém, o kterém říkali, že vyřeší všechny problémy. Hráči udělali velké ústupky, bylo tam snižování platů o 24 procent a za 7 let jsme v té samé situaci. Zas je po hráčích žádáno, aby se zas vzdali platů a měli míň práv,“ říkal v létě 2012 Radim Vrbata, který se chystal na sezonu v dresu Phoenixu.

Židlický byl v klidu, nic by nezměnil

Vedení NHL a Hráčská asociace se pro změnu nemohla dohodnout na přerozdělování zisků NHL. Šlo až o tři miliardy dolarů. Hráči i majitelé klubů pro sebe chtěli nadpoloviční většinu a žádná strana nechtěla ze svého požadavku ustoupit. Nakonec se NHL, byť pozdě, rozběhla.

„Vůbec to nesleduju. Odsud nic neudělám, jen čekám na verdikt, až se řekne, jestli začneme hrát. Nejsem takový, že bych každý den šel na internet,“ byl v klidu Marek Židlický, který hrál za Kladno v době, kdy se za oceánem řešily miliardy dolarů.

Po úspěšném vyjednávání může být poměrně v klidu celá soutěž, kolektivní smlouva totiž platí až do roku 2023.

František Kuna, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme