Přestup Jaromíra Jágra i tragédie v Jaroslavli

Osobnosti hokejového týmu, který v Bratislavě vybojoval bronzové medaile, nezůstaly po návratu dlouho stranou pozornosti hokejových příznivců. Asi nejvíce napilno měl Jaromír Jágr.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Jágr při své obnovené premiéře v NHL na ledě Bostonu

Jaromír Jágr při své obnovené premiéře v NHL na ledě Bostonu | Zdroj: ČTK

Nedlouho po tom, co se vrátil do rodného Kladna, začal svou misi za záchranou mateřského klubu, potácejícího se ve finančních problémech.

Stal se jeho vlastníkem, dohodl se na spolupráci s městem, prosadil změnu názvu.

Velká změna se ale chystala i v hokejovém životě samotného hráče. Okamžitě po mistrovství světa začaly novinové stránky plnit spekulace o tom, kde bude Jágr hrát v nadcházející sezóně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zásadní události ve světě hokeje rekapituluje Petr Kadeřábek

Na začátku července bylo jasno. Po tříleté pauze strávené v Kontinentální hokejové lize ohlásil Jaromír Jágr návrat do NHL. Jeho novým působištěm se stal nečekaně tým Philadelphie.

„Bude to těžké z jednoho důvodu: budu muset naskočit do ligy, kde mě něco čeká a nevím, jestli to dokážu, jestli na to vůbec budu mít,“ strachoval se útočník.

Obavy Jaromíra Jágra i fanoušků ale rozmetaly výkony nejproduktivnějšího Evropana NHL už v přípravných zápasech a hned v prvním soutěžním utkání pomohl asistencí k výhře Flyers. Navíc si připsal jako teprve devátý hráč historie 1600. kanadský bod

„Věřil jsem, že pokud se nezraním, tak ten bod za rok udělám. Nebyla to hranice, na kterou bych s soustředil,“ usmíval se šibalsky a pokračoval v hodnocení:

„Jsem rád, že jsme vyhráli. Bylo velké očekávání, co se týče celého mužstva. Je tu spousta mladých hráčů.“

Jágr zatím ukazuje, že se mu mezi mladíky daří a drží si průměr bod na zápas. Jeho přestup do Philadelphie tak lze hodnotit jako velmi vydařený.

Tragédie Jaroslavli

V uplynulém roce se ale hojně diskutovalo ještě o jednom přestupu. Útočník Jan Marek před touto sezónou zvažoval svůj návrat z KHL do české extraligy.

Dres Magnitogorsku chtěl vyměnit za ten pražské Sparty

„Fanoušci v Čechách, kde je pověstný kotel, jsou určitě lepší. V Rusku jsem ještě neviděl, že by pro fanoušky byly vymezené takové ty kotle,“ těšil se.

Pietní akt k uctění památky hokejistů Jaroslavle, kteří zahynuli při středečním leteckém neštěstí v Rusku na Staroměstském náměstí. | Foto: ČTK

Jan Marek se ale nakonec rozhodl, že ještě rok v Rusku zůstane. Jeho novým působištěm měl být Lokomotiv Jaroslavl.

Když ale se svým týmem cestoval k prvnímu utkání nového ročníku Kontinentální hokejové ligy do běloruského Minsku, nepřežil nehodu letounu Jak-42.

Ten se zřítil krátce po startu a po dopadu na zem se proměnil v hromadu ohořelého železa. Mezi oběťmi tragédie byli vedle Jana Marka i další dva čeští hokejisté Karel Rachůnek a Josef Vašíček.

„Je to hrozný, když vidíš, že před třemi měsíci ti hráči pomůžou vyhrát medaili na mistrovství světa, a během sekundy umřou. Tady visíš, jak jsme na tomhle světě malinký páni,“ truchlil za svými kamarády Jaromír Jágr.

Čísla dresů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka byla navždy vyřazena ze sady reprezentačních dresů. Všichni tři hokejisté byli 15. prosince uvedeni do síně slávy.

Letecké neštěstí ze 7. září si tak vyžádalo krutou daň a napsalo tu vůbec nejsmutnější z kapitol do kroniky českého hokeje.

ZPĚT NA ROK VE SPORTU 2011

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme