Prospali jsme téměř celou generaci, tvrdí o mladých hráčích scout Hrdina

Čeští hokejisté jsou úřadujícími mistry světa. Přesto se v poslední době množí názory, že na tom Češi v tomto sportu zrovna dobře nejsou - dokazují to výsledky juniorských reprezentací nebo A týmu na Euro Hockey Tour. A naději na zlepšení neskýtá ani český výběr na Zimní evropské olympiádě mládeže. V rozhovoru s reportérem Janem Suchanem to řekl trojnásobný vítěz Stanley Cupu Jiří Hrdina, který v Liberci vyhledává talenty pro celek NHL Dallas Stars.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik (vpravo) a šéftrenér ČSLH Slavomír Lener | Zdroj: ČTK

Tam já moc velkou naději nevidím, nejsme v dobré situaci, špatně vychováváme mladé hráče. Špička, tedy Američané, Kanaďané, Švédové, nám utekli o dvě úrovně a my jsme na tom jako Švýcarsko a Německo.

Kde je ta hlavní příčina?

Přehrát

00:00 / 00:00

Prospali jsme téměř celou generaci, tvrdí o mladých hokejistech scout Hrdina

Podle mě právě v tréninku s dětmi od šesti do deseti let. Ať jde o bruslařksý trénink, nebo o práci s pukem. Navíc ty děti mají v roce 2011 spoustu jiných zájmů a hokej jde stranou.

Není to tak dlouho, co nastoupil na svaz jako trenér Slavomír Lener. Myslíte si, že on by mohl stát za zlepšením?

Podle toho, co vím, tak se spousta věcí začíná dařit a obracet. Ale je to o lidech a ti, když nebudou dělat v klubech v žákovských a dorosteneckých kategoriíc to, co sem Sláva (Lener) vozí ze Švédska, tak se nepohneme dál.

Podle vašich slov to tedy zní jako běh na hodně dlouhou trať.

Já to vidím minimálně na pět až sedm let, možná celá generace je pryč. Z ročníku '89 je jediným platným hráčem na úrovní NHL Voráček. Z ročníků 90, 91, 92 žádný velký zázrak nevzešel - tedy evidentně tyto čtyři roky jsou pryč. A bude ještě trvat, než dorostou další. Český hokej před sebou žádné zázračné roky nemá, to je vidět na národním týmu, že zlatá éra skončila. Ti mladí - v dvaadvacetiletých, třiadvacetiletých hráčích není kromě Romana Červenky jediný, který by mohl tým táhnout a dělat dobré výsledky.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme