První finále NHL rozhodlo až třetí prodloužení, Chicago porazilo Boston 4:3

Do finále NHL vykročili vítězně hokejisté Chicaga, kteří v prvním utkání boje o Stanley Cup dokázali dvakrát stáhnout dvoubrankový náskok Bostonu a zvítězili 4:3 po prodloužení. Rozhodující branku vstřelil ve třetím nastavení Andrew Shaw, který tečoval střelu Michala Rozsívala.

Andrew Shaw (uprostřed) v objetí svých spoluhráčů, kteří slaví jeho vítězný gól ve finále NHL | Zdroj: Reuters

V atraktivním zápase měl v první třetině mírnou převahu Boston, který mohl jít do vedení ve 12. minutě – Bergeron hledal před brankou Jágra, který poslal puk na ještě lépe postaveného Marchanda, jenomže domácí gólman Crawford proti němu vytáhl parádní zákrok.

O minutu a půl později už ale šli Bruins do vedení. David Krejčí si dojel pro puk za branku Chicaga, přesně přihrál Hortonovi, který prodloužil pas na Milana Lučiče a ten střelou bez přípravy z prostoru mezi kruhy propálil Crawforda.

Vynikající nástup měl Boston do druhé dvacetiminutovky a znovu se vyplatila dobrá práce Davida Krejčího. Český útočník našel Milana Lučiče, který svou druhou brankou v utkání navýšil vedení Bostonu na 2:0.

00:00 / 00:00

Autor vítězné branky Andrew Shaw hodnotí první finále NHL

Chicago se ale z inkasované branky rychle oklepalo a už ve 24. minutě dokázalo snížit. Brandon Saad si počkal na přesný pas od Mariána Hossy a z levého kruhu propálil hostujícího gólmana Raska.

Boston ještě jednou odskočil Blackhawks na rozdíl dvou branek, ve 47. minutě dokázali hosté využít přesilovou hru, hned po vhazování vypálil Patrice Bergeron a přiblížil Bruins k vítězství.

Jenže o necelé dvě minuty nato vstřelilo Chicago kontaktní branku, když Dave Bolland trefil odkrytou Raskovu bránu. A na začátku 53. minuty utkání se podařilo vyrovnat Johnnymu Oduyovi, jehož střelu si nešťastně srazil do vlastní branky Ference.

Jaromír Jágr (vlevo) v dresu Bostonu ve finále NHL. V prvním zápase podlehli Bruins Chicagu 3:4 po prodloužení | Foto: Reuters

Dramatický zápas muselo rozhodovat až prodloužení, oba týmy si vypracovaly několik slibných šancí, ale teprve ve třetím nastavení rozhodl o vítězství Chicaga Andrew Shaw, který využil chyby Seidenberga a úplně volný před bránou tečoval střelu Michala Rozsívala od modré čáry.

„Viděli jste sami, kolik jsme měli energie. I v šesté dvacetiminutovce jsme dobře bruslili a díky tomu jsme také odvraceli tlak, který Boston občas měl. Zasloužíme si to, my všichni, co tady jsme. Byla to pro nás velká bitva. Před druhým utkáním si teď musíme odpočinout, tohle bylo fakt dost náročné,“ zhodnotil první finále autor vítězné branky Andrew Shaw.

Chicago sehrálo s Bostonem páté nejdelší finále Stanley Cupu v historii

Druhé finále je na programu v noci ze soboty na neděli, opět na ledě vítěze základní části Chicaga.

Finále play-off NHL - 1. zápas:

Chicago Blackhawks - Boston Bruins 4:3 ve třetím prodloužení (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Saad (Hossa), 48. Bolland (Shaw), 53. Oduya (Krüger, Frolík), 113. Shaw (Bolland, Rozsíval) - 14. Lučič (Horton, Krejčí), 21. Lučič (Krejčí), 47. Bergeron (Seguin, Lucic). Rozhodčí: Rooney, Watson - Heyer, Murphy. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Střely na branku: 63:54. Diváci: 22 110. Stav série: 1:0.

Chicago: Crawford - Seabrook, Keith, Hjalmarsson, Oduya, Rozsíval, Leddy - Hossa, Toews, Saad - P. Kane, Handzuš, Bickell - Shaw, Bolland, Sharp - Krüger, Frolík, Bollig. Trenér: Joel Quenneville.

Boston: Rask - Seidenberg, Chára, Boychuk, Ference, McQuaid, Krug - Horton, Krejčí, Lucic - Jágr, Bergeron, Marchand - Seguin, Peverley, Daugavinš - S. Thornton, Kelly, Paille. Trenér: Claude Julien.

Vizitky hokejových týmů Chicago Blackhawks a Boston Bruins (finále Stanleyova poháru) | Foto: ČTK

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít