První tři body na světovém šampionátu si připsali Slováci

Hokejisté Slovenska ve třetím utkání na mistrovství světa zaznamenali první vítězství, když porazili výběr Spojených států 4:2. V základní skupině A hrané v Helsinkách se do čela tabulky dostala Kanada, která přestřílela Francii 7:2. Ve stockholmské hale Globen vyhráli domácí Švédové nad Dánskem 6:4.

Slovenští reprezentanté se radují z první výhry na MS

Slovenští reprezentanté se radují z první výhry na MS | Zdroj: ČTK

Svěřenci českého trenéra Vladimíra Vůjtka šli za první výhrou hned od úvodního hvizdu. V první třetině totiž dali USA hned tři branky. Už po 47 sekundách otevřel skóre obránce Graňák, druhou trefu přidal Radivojevič.

Z dvoubrankového vedení se Slováci radovali jen 37 sekund, poté Faulkovu střelu nešťastně tečoval obránce Baranka a Laco již nestihl zareagovat. Dvougólový náskok vrátil na slovenskou stranu Sekera, jehož střelu od modré tečoval Ryan za záda bezmocného Howarda.

Slovenští hokejisté poté měli několik příležitostí zvýšit své vedení, ale čtvrtou branku se jim přidat nepodařilo a v závěru druhé části ve dvojnásobném oslabení sami inkasovali z hole Paula Stastného.

Syn slovenské legendy Petera Štastného mohl ve třetí třetině vyrovnat, z velkého úhlu ale trefil jen tyč. Branková konstrukce Lacovi pomohla ještě jednou a tak nakonec při power play zlomil odpor Američanů Šatan.