Reprezentace, nebo klubové povinnosti na mezinárodní scéně? Dilema českého hokeje

Trenér hokejové reprezentace Alois Hadamczik už má jasno. Na moskevský Channel Cup hráče Plzně, Českých Budějovic a Pardubic nepozve, protože je nechá bojovat za jejich kluby ve finále European Trophy. A proč tahle termínová kolize? Mezinárodní hokejová federace totiž tuto akci podobně jako třeba Spengler Cup nebere na vědomí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Šulc

Stanislav Šulc | Foto: Vilém Janouš

„Když vyhrajete u nás extraligu, tak samozřejmě srdíčko zaplesá, je to prestižní, dostanete pohár, ale tím to končí. Když vyhrajete fotbalovou ligu, tak dostanete vstupenku do turnaje, který je neskutečně zajímavý,“ takhle zkusil porovnat osudy hokejových a fotbalových týmů hrajících nejvyšší domácí soutěže trenér hokejové Plzně Marian Jelínek.

V jednu chvíli se přitom zdálo, že mezi mantinely přece jen svítá na lepší časy. Na evropské scéně se objevila Liga mistrů a její premiérový ročník byl určitě příslibem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aleš Procházka si povídal s funkcionáři českého hokeje o Lize mistrů

„Kluby o to mají zájem a myslím si, že v budoucnu bude stoupat úroveň i divácký zájem,“ nechal se například slyšet jeden ze zlínských trenérů Rostislav Vlach. Pak ale přišla studená sprcha: Liga mistrů na dobu neurčitou skončila kvůli financím.

„Vydařený ročník byl vydařený v tom smyslu, že se našel někdo, kdo byl ochotný investovat 20 miliónů Euro do jednoho roku. Byť slíbil tříletý projekt, tak po roce padnul,“ dodává Vlach. Není to tak dlouho, co vedení Mezinárodní federace oznámilo, že se pokusí Ligu mistrů oživit.

„Je jen otázkou, zda si liga dokáže získat takovou prestiž a začne se prodávat tak, aby v budoucnu vydělávala peníze,“ komentoval situaci generální sekretář hokejového svazu Martin Urban.

„Situaci, kdy všechny kolektivní sportovní hry - basket, házená, volejbal – evropské klubové měření na nejvyšší úrovni mají, tak mě nikdo nepřesvědčí o tom, že v hokeji nejsou peníze, aby na samé úrovni neměl takovou soutěž taky,“ tvrdí ředitel Asociace profesionálních klubů Stanislav Šulc.

Složitější je to ovšem samozřejmě ve chvíli, kdy se vedení Mezinárodní federace rozptyluje plány na Turnaj mistrů - namísto toho, aby veškerý svůj zájem soustředilo na akci, jakou evropský hokej opravdu potřebuje.

Aleš Procházka, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme