Rusko je prvním finalistou hokejového MS. Domácí Finové prohráli 2:6

Hokejisté Ruska se stali prvními finalisty mistrovství světa. Druhý hattrick na turnaji zaznamenal útočník Jevgenij Malkin.

Jevgenij Malkin | Zdroj: ČTK

Finové prošli do semifinále přes Spojené státy, které porazili 3:2. Rozhodující gól dal devět sekund před koncem Jesse Joensuu. Rusové zatím na turnaji neztratili jediný bod, ve čtvrtfinále vyřadilo Norsko 5:2. První gól si ve svém prvním startu připsal ruský útočník Alexandr Ovečkin. Loni se oba týmy na šampionátu v Bratislavě utkaly také v semifinále a díky gólu v prodloužení si finále zahrálo Finsko, které poté získalo zlaté medaile.

Finové začali aktivně a už ve 4. minutě měli velkou šanci. Po střele Pesonena se puk odrazil před odkrytou branku Varlamova, ale ruští obránci stačili situaci včas zachránit. V šesté minutě to zkoušel Ovečkin, ale ležícího Vehanena nepřekonal.

V osmé minutě vybuchla helsinská Hartwall aréna nadšením. Niskala vystřelil od modré čáry a puk skončil díky teči ruského útočníka Kokareva za zády Varlamova - 0:1.

Za minutu mohlo být vyrovnáno. Po přihrávce Malkina už zvedal Pěrežogin ruce nad hlavu, ale puk nakonec v brance neskončil. Rusko se dočkalo v 16. minutě, kdy po střele Nikitina využil zmatku před finskou brankou Malkin - 1:1.

Stejný hráč pak rozesmutnil finské fanoušky ještě 54 sekund před koncem první třetiny, kdy po přihrávce Žerděva překonal Vehanena podruhé - 2:1.

Ve 27. minutě zústal po souboji s obráncem Järvinenem ležet na ledě Malkin, vypadalo to, že si zranil ruku. Ruský útočník poté zamířil do kabiny. Na pozici Malkina se posunul Ovečkin a ve 30. minutě dal svůj druhý gól na šampionátu. Útočník Washingtonu si sjel od levého hrazení a trefil se parádně k bližší tyčce - 3:1.

A další dobrá zpráva pro Rusko přišla ve 32. minutě. Nejproduktivnější hráč sborné na mistrovství světa Malkin se vrátil zpět na led. Ve 34. minutě ujeli Rusové v přečíslení dva na jednoho, Širokov poté postupoval sám na Vehanena, ten ale velkou šanci Rusů zlikvidoval. Ve 38. minutě završil Jevgenij Malkin hattrick. Parádní střelou z pravého kruhu zvýšil na 4:1 pro Rusko. Na led poté dopadlo několik čepic a klobouků.

Ve 42. minutě se do šance dostal Denis Kokarev a měl velké štěstí. Jeho střelu tečoval za brankovou čáru jeden z finských beků - 5:1.

O 8 minut Petrimu Vehanenovi vypadla střela Birjukova před prázdnou branku přímo na hůl Sergeje Širokova, který třetí využitou přesilovkou v zápase zvyšuje už na 6:1.

Finové přeci upravili skóre, když do nahození Järvinena vložil svou hokejku Mikkael Granlund. Rozhodčí si museli pomoci při rozhodování s videem a nakonec branku uznali - 6:2.