Rusko prohrálo druhé utkání ve dvou dnech. Kanada přehrála Bělorusko

Hokejisté Finska si na mistrovství světa připsali cenný skalp, když v dnešním večerním utkání porazili Rusko 3:2. Pro sbornou je to druhá porážka během dvou dnů, včera totiž senzačně podlehli Francii. Oproti tomu Kanaďané potvrdili v utkání s Běloruskem roli favorita a vyhráli 4:1.

Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa Rusko

Hokejisté Finska porazili na mistrovství světa Rusko | Zdroj: Reuters

Finsko ustálo tlak Ruska v závěru

Finsko se dostalo do vedení už ve 4. minutě utkání. Kontiola dostal parádní přihrávku mezi kruhy a jeho rána přesně zapadla k levé tyčce Varlamovovy brány. Navýšit finské vedení mohl Pesonen, ale ruský gólman předvedl fantastický zákrok lapačkou.

Vyrovnání se Rusové dočkali v úvodu druhé třetiny, když Radulov v přesilovce dokázal dojet puk vyražený finským brankářem Raantou a bez problémů zavěsil. Čtyři minuty nato ale Finové znovu vedli, Varlamov neměl proti teči Kontioly sebemenší šanci.

Na začátku 37. minuty odskočili Finové od Rusů o dvě branky, Aaltonen zpracoval přesnou přihrávku a z prostoru levého kruhu vyslal takovou dělovku, že se za ní Varlamov jenom ohlédl. Sborné se ještě v závěru podařilo snížit gólem Kovalčuka, ten samý hráč se ale pak nechal nesmyslně vyloučit a Rusko už vyrovnat nestihlo.

Kanada potvrdila roli favorita

Kanaďané v posledním dnešním utkání jednoznačně přehráli Bělorusko. Základy k úspěchu položil tým ze země javorového listu už v první třetině, po které díky brankám O´Reillyho a Ladda vedli 2:0.

V 26. minutě přidal třetí branku do běloruské sítě Stamkos, který zakončoval do prázdné brány a v úvodu poslední třetiny se Kanaďané prosadili počtvrté. Giroux obelstil pohybem za bránou gólmana Milčakova a puk zasunul k pravé tyčce.

Bělorusko vykřesalo naději příliš pozdě, v 56. minutě utkání zaznamenal čestný úspěch Jefimenko, a to ještě s přispěním kanadského obránce. Vítězství už si ale Kanada v klidu pohlídala.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina B (Helsinky):

Finsko - Rusko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Kontiola (Aaltonen, Lepistö), 28. Kontiola (Lepistö), 36. Aaltonen (Pesonen) - 24. A. Radulov (Kovalčuk), 59. Kovalčuk (Těreščenko, Nikulin). Rozhodčí: Croft (USA), Vinnerborg (Švéd.) - Morrison (USA), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 8:5, navíc Pesonen - Kovalčuk oba 5 min a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 12.383.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
Rusko: Varlamov - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Rjasenskij - Loktionov, A. Radulov, Kovalčuk - Popov, Pěrežogin, Anisimov - Mozjakin, Těreščenko, Petrov - Kokarev, Soin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Skupina A (Stockholm):

Bělorusko - Kanada 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 56. Jefimenko (Demkov) - 12. O'Reilly (Skinner, J. Staal), 17. Ladd (Giroux, Schultz), 26. Stamkos (Giroux, Schultz), 43. Giroux (Stamkos, Ladd). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - DeHaen (Fr.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:3. Diváci: 4927.

Bělorusko: Milčakov - Černook, Kaznaděj, Graborenko, Filičkin, Goroško, Šinkevič, Maslenikov - Kulakov, Kitarov, Meleško - Ugarov, Kovyršin, Kolcov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Andrjuščenko, Demkov, Solomonov - Kislyj. Trenér: Andrej Skabelka.
Kanada: Dubnyk - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Harrison, Schultz, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít