Rusko utrpělo ve čtvrtfinále debakl 3:8 od USA, Američané budou bojovat o medaile

Hokejové mistrovství světa zná prvního semifinalistu letošního turnaje, po vysoké výhře 8:3 nad Ruskem postupují do bojů o medaile USA. Američané předvedli proti sborné parádní výkon a udělili jí lekci z produktivity, Rusko se s turnajem loučí ostudným debaklem. V semifinále se USA utkají s vítězem čtvrtfinále mezi Švýcarskem a Českou republikou, které začíná ve 14 hodin a 45 minut.

Američan Paul Stastny (v bílém) skóruje za záda ruského gólmana Ilji Bryzgalova ve čtvrtfinále mistrovství světa | Zdroj: Reuters

Američané zaskočili Rusko, které si brousilo zuby na zlatou medaili, už během první třetiny. Ve 12. minutě se poprvé trefil za zády gólmana Bryzgalova Paul Stastny, když zužitkoval vynikající přihrávku Smithe zpoza brány.

Časomíra ukrojila z utkání jen dalších 50 vteřin, když se Američané radovali podruhé. Rusům udělili lekci z produktivity Stapleton a zakončující TJ Oshie, kteří překvapili brankáře Bryzgalova, a halou se podruhé během pouhé minuty rozezněla píseň Born in the USA.

Sborná se dokázala vrátit do zápasu na konci prvního dějství, a postarala se o to čtvrtá ruské formace. Po pravém křídle ujel obraně USA Soin a poslal přesný pas na Alexandra Svitova, jenž bez problémů trefil odkrytou bránu.

Podruhé nás Švýcaři neporazí, zní z kabiny českých hokejistů

Svěřenci trenéra Joea Sacca ale vlétli i do druhé dvacetiminutovky jako vítr a v 26. minutě utekli Rusku znovu na rozdíl dvou branek. Z přečíslení dva na jednoho po chybě Ťutina vytěžil třetí gól v ruské sítě Nate Thompson, kterého nedokázali ruští obránci zbrzdit a puk prošel mezi Bryzgalovými betony za brankovou čáru.

Čtvrtý hřebíček do rakve sborné zatloukl na konci prostřední třetiny Alex Galchenyuk. Poté, co Kokarev přišel ve středním pásmu o puk, se kotouče ujal Stastny, poslal jej Smithovi, ten parádním pasem našel Galchenyuka, který s noblesou překonal Bryzgalova počtvrté. Ruskou jedničku následně vystřídal v bráně Semjon Varlamov.

Gólová smršť ve třetí třetině

Doslova gólovou smršť přinesl úvod závěrečné dvacetiminutovky. Ve 42. minutě předvedl parádní ránu Alexander Ovečkin, který na milimetr přesně trefil odkrytý růžek Gibsonovy brány a snížil na 2:4. V další minutě ale znovu poslal USA do tříbrankového náskoku Ryan Carter, který ujel ve vlastním oslabení ruské obraně a trefil díru mezi Varlamovými betony.

To ale v Hartwall Areně nebylo všechno, 45 vteřin nato Rusko snížilo na 3:5. V končící přesilovce sehráli Rusové nádhernou kombinaci před Gibsonem, kterou z první zakončoval Alexander Pěrežogin.

Švýcaři jsou silní, my musíme být silnější, říká asistent Procházka

Další branku přinesla 49. minuta a puk skončil znovu v ruské síti. Volného kotouče v rohu kluziště se ujal Jacob Trouba a střelou švihem překvapil Varlamova, USA vedly 6:3. Neuplynuly ani dvě minuty a náskok Američanů se zvýšil na čtyři branky, když Mossovu střelu od modré tečoval před ruskou bránou Craig Smith.

Utkání, o kterém se asi v ruském tisku bude psát jako o národní ostudě, definitivně uzavřel brankou v čase 50:07 Paul Stastny, který zakončil rychlou výměnu puku se Smithem a svým druhým gólem v utkání upravil na konečných 8:3 pro USA.

Mistrovství světa v hokeji - čtvrtfinále (Helsinky):

Rusko - USA 3:8 (1:2, 0:2, 2:4)

Branky a nahrávky: 16. Svitov (Soin, Tjutin), 42. Ovečkin (Varlamov), 44. Pěrežogin (Popov, Ovečkin) - 12. P. Stastny (C. Smith, Hunwick), 13. Oshie (Stapleton), 26. Thompson (Carter), 38. Galchenyuk (C. Smith, P. Stastny), 43. Carter, 49. Trouba (C. Smith, P. Stastny), 50. Moss (C. Smith), 51. P. Stastny (C. Smith, Ch. Butler). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Reiber - Arm (oba Švýc.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5506.

Rusko: Bryzgalov (39. Varlamov) - Nikulin, Birjukov, Tjutin, Medveděv, Denisov, Bělov, Zajcev - A. Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Pěrežogin, Popov, Ovečkin - Anisimov, Petrov, Kuzněcov - Soin, Kokarev, Svitov - Mozjakin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.
USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain, Trouba - C. Smith, P. Stastny, Moss - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - S. Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít