S Novým rokem přichází ze zámoří naděje, že NHL přece jen začne

Hokejová NHL je už od 15. září ve výluce. Od té doby se vedení soutěže snaží s hráčskou asociací dohodnout na novém znění kolektivní smlouvy. Silvestrovská jednání ale dávají naději, že by se obě strany mohly konečně dohodnout a nejslavnější hokejová soutěž na světě by se tak znovu rozjela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komisionář NHL Gary Bettman | Zdroj: Reuters

Obě strany jsou si nejblíž od 15. září. Ve čtvrtek předložilo vedení NHL hráčské asociaci návrh, ve kterém ustoupilo, byť jen částečně, ve všech sporných bodech. V ničem sice nepřistoupilo přímo na požadavky hráčů, ale slevilo ze svých, ať už se jedná o kompenzaci za přerozdělení zisků NHL, mzdové stropy, maximální možnou délku platnosti hráčských smluv nebo stanovení maximálního výkyvu mezd mezi jednotlivými sezonami.

Hráči návrh prodiskutovali a předložili vedení ligy protinávrh. Dnes se zástupci obou stran sejdou v New Yorku a budou pokračovat v jednání. Výsledky by mohly být známy už během noci na zítřek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedení NHL a hráčské odbory se přiblížily k dohodě

Obě strany velmi tlačí čas. Vedení NHL by rádo zahájilo sezonu nejpozději 19. ledna, aby se stačilo odehrát alespoň 48 kol základní části, a před tím musí navíc poskytnout týmům alespoň týden na přípravný kemp. Už před časem se nechal komisionář Garry Batmann slyšet, že pokud by se měl počet zápasů ještě krátit, pak by sezonu raději zrušil celou.

Pokud by se vedení s hráčskými odbory nedohodlo, zřejmě by hráči použili ve sporu hodně silnou zbraň. Už dříve totiž odhlasovali, že mohou rozpustit asociaci. Stalo by se tak 2. ledna a hráči by pak sami za sebe žalovali vlastníky klubů NHL, že vyhlásili výluku neoprávněně, a požadovali by kompenzaci za ušlý zisk.

Vedení soutěže totiž postupuje při uzavírání smluv v některých bodech protizákonně. Legalizaci řeší právě právní vztah zaměstnavatelů a odborů. V tu chvíli, když odbory neexistují, je jasné, že hráči by s žalobami uspěli.

Má to ale i druhou stranu mince. Majitelé by se bránili jinou žalobou, která už je u newyorského soudu podána, ale hlavně by se mohli rozhodnout, že uzavřou ty kluby, které prodělávají. Z mapy NHL by tak mohlo zmizet až deset týmů a to by byl konec zámořské soutěže, tak jak ji známe.

Lucie Výborná, Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme