Šéftrenér ČSLH Lener: Trenéři se musí chtít stále vzdělávat!

Čeští hokejisté obsadili na moskevském Channel One Cupu nakonec druhou příčku. Jaká je ale budoucnost českého hokeje? To je jedna z otázek, na kterou odpověděl generální manažer hokejové reprezentace a šéftrenér Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavomír Lener | Foto: Jakub Ptačinský

Zlato z květnového mistrovství světa zvedlo prestiž českého hokeje. Není možné ale usínat na vavřínech. Je třeba myslet na roky příští a výchovu mladých hráčů. V souvislosti s tím se jeví jako nutnost přechod na jiný a především atraktivnější způsob hry. Týká se nejen prvního týmu, ale i juniorských reprezentací, které se vydávají za zkušenostmi do zámoří.

„Tam se hraje úplně jiný hokej než tady. Za prvé díky užším kluzištím a díky jiné tendenci - tzn. agresivita, napadání, útočný hokej. Tam nevidíte systém 1-2-2, ten pasivní systém, čekání na soupeře mezi modrými čarami. Takže tam ten výraz ‘transition‘ – rychlý přechod z obrany do útoku a obráceně, je na denním programu. A v tomto si myslím, že se musíme nejvíce učit,“ uvědomuje si Slavomír Lener.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéftrenér ČSLH Lener: Trenéři se musí chtít stále vzdělávat!

Není to ovšem pouze o učení. Český hokej má své přednosti. „Techniku máme pořad dobrou, myšlení myslím máme velmi dobré. Prostě jsme země, které vyhovuje hra jako taková, ať už je to fotbal nebo hokej. Prostě jsem tady na to dobří. Ale dynamiku, rychlost, výbušnost, ten ‘transition‘, tu rychlou změnu, to je to, co potřebujeme do těch našich hráčů dostat,“ prohlásil Slavomír Lener.

Zvyšování kvalifikace trenérů

Důležité také bude, aby se po reprezentačním 'Ačku' více prosazovaly právě mládežnické výběry. Dvacítku čeká světový šampionát a to s přáním dát zapomenout na loňský rok a účast pouze ve skupině o udržení. Jedna z cest vede přes obsazení trenérských postů lidmi, kteří v hokeji něco dokázali. U dvacítky tak například působí Jiří Fischer, u osmnáctky Martin Hosták.

„Není to ale garance úspěchu. Já bych chtěl, aby to byl takový správný mix. Všude ve světě je prokázáno, že hráči, kteří to hráli a mají chuť se vzdělávat právě ve spolupráci s těmi, kteří to zase třeba nehráli, ale vlastně je to jejich celoživotní láska hokejově se vzdělávat a dávat tomu něco navíc, tak že je to taková správná kombinace. A nejenom toto. Já se snažím oživit naši trenérskou základnu odborníky ze zahraničí, ať je to Christensen u ‘20‘, ať je to Klas Ostman u ‘17‘. Chci také nastartovat mezinárodní trenérský kontakt,“ uvedl Slavomír Lener.


Ze dne na den se ovšem pochopitelně nic nezmění. Platí to i v případě českého hokeje. „Čeká nás hodně práce. Protože já jsem přesvědčený, že největší úspěchy můžeme dosáhnout, když budeme mít nejlepší trenéry na světě. A vzdělávání těchto ambiciózních trenérů, ať už jsou bývalí hráči nebo jsou to hráči, kteří třeba hráli jenom na krajských úrovních, je pro nás absolutně nutnou záležitostí - tzn.od Fakulty tělesné výchovy přes kurzy licence B, C. Tam jsou strašné rezervy!“

Úspěchy přijdou

Lener dodává i konkrétní příklady. „Myslím, že doposavad jsme se soustředili hodně na vrcholový hokej tzn. na extraligu, na extraligu juniorů a dorostů. Ale my se musíme hodně soustředit na, což se tady říkávalo léta, nejlepší trenéry v mládeži. Proto začínáme náborovou kampaň ‘kvalitní trenéři k přípravkám‘, k hráčům čtyři, pět, šest, sedm let. A tam pokud naučíme hráče dobře bruslit a vládnout kotoučem, tak můžeme očekávat opět dobré výsledky. Ne zítra, ale ta generace nám doroste.“

Ovlivnit se ovšem dá prakticky okamžitě mezinárodní program pro mladé hokejisty. Tedy hráče ve věku patnáct až devatenáct let. „Akademie, gymnázia, sportovní gymnázia! Něco na té bázi určitě chystáme. Rezerv nebo možností, kde se můžeme zlepšit, je spousta. Svět nespí, Kanada neustále vymýšlí nové věci, Amerika neustále přichází s novinkami, stejně tak Švédi, Finové se učí. Takže my se musíme hodně rychle nastartovat, abychom se v té absolutní špičce udrželi,“ ví moc dobře Slavomír Lener.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme