Slavomír Lener o českém hokeji: 'Situace je kritická, junioři v USA zapadnou'

'Jen aby naši porazili večer Lotyšsko,' říká si teď sportovní fanoušek a nezkouší meditovat nad těmi dlouhodobějšími neduhy českého hokeje. Jinak musí ovšem uvažovat i v této chvíli nedávno jmenovaný šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavomír Lener

Slavomír Lener | Foto: Jakub Ptačinský

„Já jsem přesvědčený, že situace je kritická," říká Slavomír Lener a nemá tím ani tak na mysli aprílové výkony českého týmu na probíhajícím světovém šampionátu.

V jeho případě se hokejový obzor posouvá o pěkný kus dál: „Dneska vyrůstá generace hráčů, kterým je 15 až 19 let. Kvalita se u nich ztratila, hráči odcházejí do zámoří," říká Lener.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavomír Lener o českém hokeji: 'Situace je kritická, junioři v USA zapadnou'

Ale to přece není žádná česká specialita, můžete namítnout. Stejné dilema musí zvládnout každá hokejově vyspělá evropská země. Jenomže pozor!

„Od roku 1997 odešlo 500 našich hráčů do juniorských lig CHL, což je neskutečné množství. Celkově odešlo asi 650 hráčů a z toho je 500 od nás," varuje Slavomír Lener.

Lákadla CHL jsou až příliš velká

A tak není divu, že se chce v nejbližší době snažit o to, aby ubývalo těch talentovaných hráčů, jejichž snem bude v šestnácti, sedmnácti letech stůj co stůj zmizet za oceán.

„Toto je pro mě absolutně nejtěžší úkol, poněvadž přesvědčit 500 rodičů, 500 hráčů o tom, že je to chybný krok, je velice těžké. Všichni hráči mají své agenty a když něco řešíte v situaci jeden na jednoho, tak máte mnohem větší šanci, že toho jedince přesvědčíte," říká.

Debatovat na dané téma s těmi, jejichž povoláním je shánět pro mladé hráče co nejvýhodnější angažmá, však opravdu nemusí být nijak jednoduché. A Slavomír Lener to může jen potvrdit: „S těmi agenty musíme na vedení svazu stále více diskutovat, poněvadž pro hráče není jednoduché odolat vábení agenta na přestup do CHL, do newyorské soutěže. Když spolu sedí, možná je i vezmou do Ameriky, kde vidí vyprodanou halu, 18 000 diváků, nádherné webové stránky, vidí tam kvalitní podmínky, které mají pro zápasy, tak je těžké odolat."


Statistiky IIHF jsou jednoznačné!

Doufejme jen, že statistiky Mezinárodní hokejové federace jsou natolik pádným argumentem, aby zapůsobily na mladé hráče i na ty, kteří spolurozhodují o jejich hokejových osudech.

„Statistiky jsou jednoznačné, ukazují, že možná v mnohem těžších podmínkách u nás mají hráči větší šance. 89 procent hráčů, kteří projdou našimi juniorkami, první ligou a extraligou v tom věku 18 až 22 let, má šanci stát se platnými hráči v NHL. Na druhou stranu pouhých 5 až 11 procent hráčů, kteří prošli systémem juniorky v Americe, se dostalo do NHL a stalo se aspoň trochu pravidelnými hráči.

A to je téma, ke kterému se určitě budeme ještě mnohokrát vracet bez ohledu na to, jak dopadne pro náš tým probíhající světový šampionát v Německu.

Aleš Procházka, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme