Sledge hokejisté musí prokázat hendikep, prochází nepříjemnou prohlídkou

Pro start na MS ve sledge hokeji musí hráči splnit několik kritérií. Vedle výkonnosti je jednou ze zásadních podmínek odpovídající zdravotní zařazení. Pokud někdo z hráčů startuje na velkém turnaji vůbec poprvé, musí projít důkladnou prohlídkou. Mezi handicapovanými sportovci se tomuto procesu říká klasifikace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští sledge hokejisté při přípravě na mistrovství světa

Čeští sledge hokejisté při přípravě na mistrovství světa | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

„Jde o zatřídění sportovce dle míry hendikepu do klasifikační třídy, podle které je zařazován na start,“ prozradila na úvod Jaroslava Krakovičová, manažerka reprezentačních týmů při české asociaci tělesně handicapovaných.

U sledge hokejistů bývají prohlídky jednodušší, než v případě jiných sportovních odvětví. „Tím, že kluci sedí na saních, tak hendikep, který je různorodý, se smazává. Není tam velká škála tříd. Pouze se určuje, zda má dostatečně velký hendikep na to být sledge hokejistou,“ dodává manažerka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na jednu z méně příjemných záležitostí, zdravotní prohlídku, se sledge hokejistů zeptal reportér ČRo Pavel Petr

Ne vždy ovšem kontroly mohou přinést očekávaný výsledek a automaticky potvrzený start na velké akci. Davida Paláta ve třinácti letech srazil nákladní automobil. Přišel o pravou nohu. Před mistrovstvím světa v Ostravě v roce 2009 se ovšem pořádně zapotil.

„Zavolali si mě a sledovali můj zdravotní stav. Asi 15 minut mi zkoumali zdravou nohu, různé pohyby, a nechtěli mě klasifikovat. Až je kolega upozornil, že mi pravá noha chybí. Japonský doktor se chytil za hlavu a pak už jsme se tomu smáli,“ vzpomíná český reprezentant.

„Musel jsem si sundat protézu, doktor mi změřil pahýl, prohmatal ho a tím bylo stvrzeno, že jsem invalidní a oprávněné ke startu na MS,“ popisuje průběh své kontroly Martin Novák, který na MS sledge hokejistů startuje poprvé a prohlídkou musel projít v Buffalu.

Jenže samotná kontrola není příjemnou záležitostí. „Byla to malá místnůstka, v ní asi 8 lidí a všichni na mě zírali. Problém s tím nemám, ale že bych se cítil skvěle, to se říct nedá,“ potvrdil Martin Novák.

Pavel Petr | Facebook

Pavel Petr, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme