Sledge hokejisté tvoří moji druhou rodinu, říká fyzioterapeutka Milena Švendová

Sledge hokej není jen výsadou mužů. Bez žen se totiž reprezentanti neobejdou. Ani na mistrovství světa v Buffalu. Blízko k nim má fyzioterapeutka Milena Švendová, která s hráči prožívá vítězství i porážky. I proto sestup z elitní skupiny šampionátu těžce nesla.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Švendová, fyzioterapeutka české sledge hokejové reprezentace

Milena Švendová, fyzioterapeutka české sledge hokejové reprezentace | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

„Kluci tvoří moji druhou rodinu. Jsem strašně ráda za to, co jsem s nimi prožila. A doufám, že ještě něco prožiju,“ svěřila se Milena Švendová.

Ke sledge hokeji se dostala před sedmi lety. Přes kamaráda, který ho hrál v Olomouci. „Jednoho dne mi řekl, ať s nimi jedu na soustředění. Jela jsem a už jsem u toho zůstala,“ vzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kluci jsou moje druhá rodina, říká fyzioterapeutka českých sledge hokejistů Milena Švendová.

Práce s hendikepovanými sportovci se od běžné praxe liší. Výrazným způsobem. „Hodně mě to naplňuje. Vždy jsem chtěl dělat se sportovci, což se mi splnilo v pozdním věku. Kluci mě naučili dívat se na svět úplně jinýma očima a nalézt si nové priority,“ podotkla Milena Švendová.

Být v partě se sledge hokejisty s sebou přináší jednu obrovskou výhodu. Zapomenete na běžné starosti, připadají vám bezvýznamné. Odpočinete si a dobijete baterky.

„Mezi kluky je úplně jiná atmosféra a energie. I když musí člověk hodně pracovat, tak přijede fyzicky odpočatý,“ prozrazuje. Problém ale může nastat s tím, jak tyto lidi vnímat. Není možné je například litovat.

„Nebylo to až tak těžké. Kluci se chovají normálně, člověk nemá pocit, že by je měl litovat. Každý je svým způsobem jiný, bylo to spíše o tom, najít si ke každému cestu. S někým to jde hned, s jiným to zase trvá déle,“ připomíná fyzioterapeutka českého týmu.

Sledge hokejista David Palát skončil po faulu Japonce v nemocnici. Obával se zlomeniny

Číst článek

Jenže tato profese si žádá pochopení u blízkých. Především u rodinných příslušníků. „Rodina mi fandí. Můj čtrnáctiletý syn mě u kluků doprovází od mých začátků, v Olomouci s nimi i trénuje, a když hrají s nějakým lehčím soupeřem, tak ho nechají i hrát. Pohybujeme se mezi nimi strašně rádi,“ říká Milena Švédová.

A s čím má v roli fyzioterapeutky nejvíc práce? „Ruce, ramena, záda, kluci s jednou nohou mají někdy problémy s druhou končetinou. Potřebují protáhnout nebo uvolnit,“ prozrazuje.

Hráči musí ovšem i poslouchat, což se prý ne vždy daří. „Něco si jedou po svém, jak to mají zažité. Není ani tolik prostoru, aby na ně člověk dohlédl,“ tvrdí Milena Švendová.

Fyzioterapeutka Milena Švendová na mistrovství světa sledge hokejistů | Foto: Pavel Petr

Před zápasem národního mužstva je na svém místě, stejně jako hráči, minimálně dvě hodiny před úvodním vhazováním. Připravit toho musí skutečně dost.

„Musím nachystat pití, připravit si na střídačku věci, které by mohly být potřeba v případě nějakého zranění. Někdo potřebuje namazat záda nebo něco zalepit. Dávám jim bolístky dohromady, aby zápas zvládly,“ popisuje.

Víc práce měla ještě před začátkem utkání než po jeho konci.

„Po zápase jsou rádi, že to mají za sebou, potřebují si odpočinout. Pokud se hraje zápas další den a máme časovou prodlevu, tak se něco udělá večer a něco ráno,“ poodhalila něco málo z profese fyzioterapeutky u týmu sledge hokejistů na mistrovství světa Milena Švendová.

Pavel Petr, Vojtěch Bureš, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme