Sledge hokejová reprezentace hledá posily pro rozšíření i omlazení týmu

Zimní stadion ve Slaném patří v těchto dnech sledge hokejistům. Právě na středočeském ledě finišuje příprava národního týmu před blížícím se mistrovstvím světa. Kdo by ale čekal kluziště plné mužů na saních, možná by se dočkal zklamání. Aktuálně totiž má trenér Jiří Bříza k dispozici pro šampionát třináctku statečných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sledge hokejisté se na MS v Buffalu připravují ve Slaném

Sledge hokejisté se na MS v Buffalu připravují ve Slaném | Foto: Pavel Petr | Zdroj: Český rozhlas

„Při průzkumu v minulé sezoně jsme zaregistrovali 105 hráčů ve sledge hokeji, včetně zdravých. Základna se tak pohybuje kolem sedmdesáti osmdesáti hráčů, třináctka z nich je v reprezentaci,“ nabídl řeč čísel trenér Jiří Bříza.

Český tým patří svým složením na mezinárodní scéně k nejstarším. Zároveň hráči, v porovnání se světovou konkurencí, mají nejtěžší stupeň postižení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Máme v týmu čtyři nováčky, ale zatím jen jediný prokazuje zájem a pokroky, prozrazuje trenér sledge hokejové reprezentace Jiří Bříza

„Co se týče kvality, tak mezi výkonností reprezentantů a hráčů, kteří hrají jen extraligu, je velká mezera. Snažíme se vzbudit větší zájem u nováčků, vytvořit v týmu větší konkurenci a zlepšit tak i výkonnost,“ dodal Jiří Bříza.

Do extraligy letos zasáhlo šest týmů. Mistrovský titul vybojoval Zlín po finálové výhře nad Pardubicemi. V soutěži působí i Sparta, Karlovy Vary, České Budějovice a Olomouc. Do příští sezony by se znovu měli zapojit hráči Studénky.

K popularizaci tohoto sportovního odvětví pak pomohla paralympiáda v Soči, kde reprezentační výběr obsadil pátou příčku.

„Když jsme v létě s manažerem objížděli kliniky a hledali potencionální hendikepované hráče, tak i kluci, kteří se nikdy hokeji nevěnovali, tak o nás věděli. Viděli nás, když jsme hráli v Soči, věděli do čeho jdou,“ vzpomíná Jiří Bříza.

Trenér české sledge hokejové reprezentace Jiří Bříza | Foto: Pavel Petr

Jenže vědět, do čeho člověk jde, nestačí. Je třeba si osvojit koordinaci pohybu i samotnou hru. To nějaký čas trvá.

„Pokud někdo má potenciál sledge hokej hrát, tak sedne do saní a se zapálením do půl roku dožene úroveň áčka. Bohužel to ale vidíme u jiných týmů. Máme čtyři nováčky, ale zájem a pokroky prokazuje zatím jen jeden. Je to i tom, co tomu dá člověk ve svém volném čase,“ říká reprezentační trenér.

Sledge hokej je 'řezničina'

Vedení národního týmu hledá posily nejen z důvodu rozšíření, ale i kvůli omlazení hráčského kádru.

„Měli jsme největší problém v tom, jestli takové kluci vůbec existují. Existují, ale dnešní doba odráží mentalitu i u hendikepovaných lidí. Pořád tvrdí muziku sociální sítě a sledge hokej je zkrátka řezničina. Musíte jít do saní a být v prostředí, kde je chladněji. Občas navíc bolí,“ zdůraznil trenér českých sledge hokejistů Jiří Bříza.

Jeho tým před odletem na mistrovství světa do Buffala ještě v přípravě prověří Itálie. Do Spojených států se výprava vydá 22. dubna.

Čeští sledge hokejisté při přípravě na mistrovství světa | Foto: Pavel Petr

Pavel Petr, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme