Slováci porazili USA a zahrají si čtvrtfinále MS proti Finsku

Hokejisté Slovenska zatím na mistrovství světa podobně jako český tým rozhodně nezáří. V posledním utkání v základní skupině ale dokázali porazit Spojené státy 4:1, a zajistili si tak účast ve čtvrtfinále. V něm narazí na Finsko, které porazilo Lotyšsko 3:2 po prodloužení a vyhrálo skupinu B.

Slovenský gólman Staňa si po utkání hodně oddechl

Slovenský gólman Staňa si po utkání hodně oddechl | Zdroj: Reuters

Pro úplnou jistotu postupu potřebovala slovenská reprezentace vyhrát. A motivace byla na jejím výkonu v utkání se Spojenými státy vidět.

K dobrému nástupu do zápasu navíc pomohla týmu Vladimíra Vůjtka chyba amerického gólmana Bishopa. Ten špatně rozehrál puk zpoza branky a po šťastném odrazu nebyl v 15 sekundě pro Radivojeviče problém trefit prázdnou branku.

Ještě větší klid získali Slováci ve 4. minutě. Kanonýr Bartek zkusil štěstí z úhlu a jeho střela skončila v síti. Ani tentokrát Bishop svůj tým rozhodně nepodržel. Američané navíc nepřipomínali tým, který mohl v případě vítězství jistě vyhrát helsinskou skupinu.

Šance USA potom znovu zmenšila přesilovková trefa Záborského z poloviny utkání. Až za stavu 0:3 se dočkal i americký tým, v závěru druhé třetiny propálil Staňu Kristo. Víc už ale Slováci soupeři nedovolili, naopak v závěru přidali při power play soupeře ještě zásluhou Daňa další gól a vyhráli 4:1.

Ve skupině tak SLováci obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s Finskem, které ve večerním duelu získalo dva body za výhru 3:2 v prodloužení nad Lotyšskem. První místo ve skupině B vystřelil Finům Pihlström.

Německo porazilo Francii díky Ehrhoffovi

Hokejisté Německa zdolali ve svém posledním utkání na šampionátu Francii 3:2 v prodloužení a skončili ve skupině B těsně za postupovou čtyřkou. Francie se sice dostala jako první do vedení po trefě Desrosierse, ale Němci stihli do konce první třetiny v přesilovce vyrovnat.

Podruhé byli Francouzi o krok napřed v 35. minutě, vedení jim vrátil Roussel, ale Německo na začátku posledního dějství srovnalo Wolfem a v prodloužení pak rozhodl svým druhým zásahem v utkání Ehrhoff.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Helsinky):

Slovensko - USA 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan) - 40. Kristo (Carle). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Rantala (Fin.) - Dědulja (Běl.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:5, navíc C. Smith (USA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9262.

Francie - Německo 2:3 v prodloužení (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Desrosiers (Besch, Y. Treille), 35. Roussel - 18. Ehrhoff (Ullmann, Greilinger), 42. M. Wolf (Hördler), 62. Ehrhoff (M. Goc). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Morrison (USA). Vyloučení: 7:2, navíc Roussel (Francie) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5062.

Lotyšsko - Finsko 2:3 v prodloužení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Meija (Džerinš, K. Jass), 57. Jekimovs (Meija, Dřerinš) - 10. Salminen (Korpikoski, Mäntylä), 31. Mikael Granlund (Salminen, Laakso), 64. Pihlström (Savinainen, Mäntylä). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek - Hunnius (oba Něm.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 8:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.289.

Tereza Jelínková, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít