Slovenští hokejisté porazili po nájezdech Dány, Američané vyhráli i druhý zápas

V Praze a Ostravě druhým dnem pokračovalo hokejové mistrovství světa. Zápasy Slovenska s Dánskem i Švýcarska s Rakouskem skončily po 60 minutách nerozhodně 3:3 o a výhrách Slovenska a Rakouska rozhodly samostatné nájezdy. Vítězně vstoupilo do turnaje i Německo, které udolalo 2:1 Francii, s Běloruskem. Pořadatel loňského MS přestřílel 4:2 Slovince. Druhou výhru si připsali Američané po výhře 2:1 nad Norskem.

Slovenští hokejisté udolali Dánsko až po samostantých nájezdech

Slovenští hokejisté udolali Dánsko až po samostantých nájezdech | Zdroj: Reuters

První gól zápasu Švýcarska s Rakouskem nesl i českou stopu. 18letý mladík Kevin Fiala, který se ve Švýcarsku narodil českým rodičům, nabídl po 73 sekundách hry kotouč spoluhráči Felicienu du Boisovi, který zblízka otevřel skóre.

O dvě minuty později měli Švýcaři možnost zvýšit náskok z trestného střílení, Kevin Romy ale velkou příležitost nevyužil. Ve velké šanci rakouského týmu nezvládl Rotter přihrávku na Geiera, takže po první třetině vedl v červeném hrající švýcarský tým nad svými sousedy 1:0.

Začátek druhé třetiny vyšel lépe jižním sousedům pořadatelské země a Thomas Raffl střelou z téměř nulového úhlu vyrovnal. Za tři a půl minuty ale opět vedli hráči s křížem na prsou, když přečíslení dvou proti jednomu zakončil Andres Ambühl a získal Švýcarsku vedení 2:1.

I v úvodu třetí třetiny Rakušané vyrovnali díky šikovné teči Briana Leblera. Ve střílení branek se oba týmy i nadále střídali, Švýcarsko opět poslal do vedení Matthias Bieber, za Rakousko ale 50 sekund před koncem vyrovnal opět Raffl. Poslal tak zápas do prodloužení po výsledku 3:3.

Ani pětiminutové nastavení nerozhodlo, v samostatných nájezdech se jako jediný prosadil Rakušan Konstantin Komarek. Jižní sousedé ČR si připisují do tabulky skupiny 2 překvapivě dva body.

Němečtí hokejisté se radují z vítězné trefy v duelu s Francií, o který se postaral Reimer | Foto: Reuters

Výhru trefil minutu před koncem Reimer

Němci v duelu s Francií nejprve přečkali střelu Da Costy do tyče a po třinácti minutách šli do vedení, když Hueta překonal pohotovu dorážkou Wolf.

Ve druhé třetině si Francouzi, kteří na loňském mistrovství světa prošli překvapivě až do čtvrtfinále, dokázali vytvořit tlak, ale blíže ke gólu byli paradoxně Němci. Raedeke ale nestihl po Huetově zákroku puk dorazit.

V úvodu závěrečného dějství podržel Německo brankář Endrass při šanci Roussela. Devět minut před třetí sirénou se už ale Francouzi dočkali. Špatné vyhození puku z obranného pásma využil pohotově dorážející Fleury.

Hned vzápětí mohl vrátit Německu vedení Reimer, ale trefil jen tyč. Stejný hráč se však stal nakonec hrdinou duelu, když v čase 59:00 využil přesilovou hru.

V Ostravě začali Slováci proti Dánsku tlakem, Kopecký ani Dravecký ale své šance nevyužili a Lušňák trefil horní tyčku. Zapotil se i brankář Lašák po střele Madsena, gól ale během prvních dvaceti minut nepadl.

Zaplněná vítkovická hala branky dočkala až na začátku 26. minuty a slovenští fanoušci z ní radost neměli. Patrick Björkstrand totiž při přesilové hry tečoval Jensenův nástřel a získal Dánsku vedení 1:0.

Až v závěrečné části hry slovenská reprezentace odčarovala skvělého dánského brankáře Galbraitha, kterému na brankové čáře pomáhali i spoluhráči, a během 87 sekund otočili vývoj zápasu Sersen s Viedenským. O půl minuty později ale zmrazil slovenské fanoušky vyrovnávacím gólem Nichlas Hardt.

Přestřelka ale pokračovala. 9 minut před koncem základní hrací doby nahodil puk od mantinelu Dominik Graňák a pokus slovenského obránce narozeného v Havířově po odrazu od obou tyček skončil v brance. Za Dánsko ale těsně po skončení přesilové hry reagoval Daniel Nielsen a i v Ostravě se po výsledku 3:3 nastavovalo.

Pětiminutové prodloužení vyústilo v samostatné nájezdy, které trvaly až do šesté série, kdy se prosadil Slovák Daňo a, podpořen následným zákrokem gólmana Laca, rozhodl o výhře 4:3.

Slovinský brankář Robert Kristan dostal od Bělorusů čtyři góly | Foto: ČTK/AP

Slovince nepodržel gólman

Úvodní třetina utkání Bělorusů se Slovinskem nabídla zajímavou přestřelku. Bělorusy poslal do vedení v 11. minutě Stas, ale soupeř dokázal bleskově odpovědět – o 34 vteřin později srovnal Jeglič. Uběhla další minuta a půl a Bělorusko znovu vedlo zásluhou dorážky Andreje Kosticyna.

Ve 24. minutě si vybral slabou chvilku strážce slovinské branky Kristan. Zkušený gólman extraligových Pardubic byl pozdě u kotouče, za nímž vyjel z branky mezi kruhy, a dopřál tak snadnou trefu Kaljužnému.

Slovinci si ve třetí třetině vypracovali řadu nadějných příležitostí, ale proměnit dokázali jedinou. V 52. minutě sice Pance utkání zdramatizoval, ale na srovnání už se svým týmem nedosáhl. Naopak v poslední minutě pečetil výhru Bělorusů gólem do prázdné branky Kitarov.

Norové sice vedli nad Spojenými státy po trefě Mortena Aska, na body přesto opět nedosáhli. Skóre otočili Trevor Lewis a Brock Nelson. Výběr USA tak i podruhé na šampionátu bodoval naplno.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Švýcarsko - Rakousko 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Du Bois (Fiala, Almond), 26. Ambühl (Josi), 52. Bieber (Almond, Grossmann) - 23. T. Raffl (Pallestrang), 44. Lebler (Herburger), 60. M. Raffl (T. Raffl, Schumnig), rozhodující sam. nájezd Komarek. Rozhodčí: Kubuš (SR), Piechaczek (Něm.) - Pihlblad (Švéd.), Šefčík (SR). Vyloučení: 2:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 13.953.

Francie - Německo 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 51. Fleury (S. da Costa) - 13. Wolf (Rieder, Hager), 59. Reimer (Hager). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), Gofman - Lazarev (oba Rus.), McIntyre (USA). Vyloučení: 5:2, navíc Hager (Něm.) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 14.903.

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Dánsko 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 3:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 49. Sersen (L. Hudáček, Pánik), 50. Viedenský (Dravecký, Lušňák), 52. Graňák (Dravecký, Laco), rozhodující sam. nájezd Daňo - 26. Bjorkstrand (J. Jensen, J. B. Jensen), 50. Hardt (Madsen), 58. Nielsen. Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn (Fin.) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Bělorusko - Slovinsko 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Stas (Korobov, Gavrus), 13. A. Kosticyn (Stas, Gavrus), 24. Kaljužnyj (A. Kosticyn, S. Kosticyn), 60. Kitarov - 11. Jeglič (Tičar), 52. Pance (Razingar, A. Kopitar). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Wehrli (Švýc.) - Carnathan (USA), Semjonov (Est.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 5995.

Norsko - USA 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Ask (Tollefsen, M. Olimb) - 13. Lewis (Vesey), 26. Nelson (Krug, Lewis). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Šindler - Tošenovjan (oba ČR), Mills (Kan.). Vyloučení: 6:5, navíc Hendricks (USA) 10 min. Bez využití. Diváci: 6301.

Vojtěch Man, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít