Slovenští hokejisté protestují, nelíbí se jim způsob volby šéfa svazu

Skoro tři desítky nejznámějších slovenských hokejistů současnosti se postavily proti vedení Slovenského hokejového svazu. Vadí jim způsob, jakým byl znovu zvolen svazový prezident Igor Němeček. Hráči hrozí, že se nezúčastní reprezentačních akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán Bostonu Zdeno Chára se na postupové výhře Bruins podílel důležitým gólem v závěru druhé třetiny | Zdroj: Reuters

„Nastavení té soutěže vůbec nebylo férové. Většina hráčů souhlasí s tím, že se nám to nelíbí. Nebudeme zticha, potřebujeme se vyjádřit,“ říká autor petice Michal Handzuš.

Petici, která vyjadřuje nedůvěru vedení Slovenského svazu ledního hokeje, podepsalo 27 hráčů, mezi nimi Zdeno Chára, Marián Hossa, Jozef Stümpel, Marián Gáborík, Michal Handzuš a další hvězdy slovenského hokeje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o petici slovenských hokejistů a reakci vedení svazu získal reportér ČRo Petr Kadeřábek

Nesouhlasí s tím, jakým způsobem se volí prezident svazu. Toho totiž volí mimo jiné i všichni členové stávajícího výkonného výboru, včetně prezidenta. Když Igor Němeček před pár dny usiloval o své znovuzvolení, měl na svého protikandidáta, bývalého obránce Richarda Lintnera, náskok celkem 15 hlasů, nakonec vyhrál o 13.

Hokejisté chtějí svolat mimořádnou Valnou hromadu slovenského hokeje na které by podle nich mělo dojít ke změně pravidel pro volbu prezidenta svazu. Igor Němeček ale tuto variantu odmítá.

„Volby proběhly demokraticky, nebyly porušené žádné předpisy ani zásady. Výkonný výbor, který byl zvolený a jehož čele stojím, se bude snažit dokázat všem, kteří to vidí černě, že si zaslouží své místo. Že se hokej posune dopředu a nebude stagnovat,“ slibuje prezident Slovenského svazu ledního hokeje Igor Němeček.

Jenže hráči si stojí za svým a budou na svazové vedení vyvíjet co možná největší tlak. Pokud nedojde ke změně stanov, budou bojkotovat vyhlášení nejlepšího hráče, a dokonce uvažují, že nebudou hrát v reprezentačním dresu.

Vyhlásenie slovenských reprezentantov

„Kdyby mě oslovili na vyhlášení Hokejisty roku, tak bych nešel. Myslím, že takhle přemýšlí i ostatní. Reprezentační akce jsou až v říjnu a listopadu, pak se vyjádříme, když to bude potřeba,“ naznačuje postup hráčů Michal Handzuš.

Že by Slovensko na významných mezinárodních akcích hrálo bez svých největších hvězd, to je možnost, kterou se ale současné vedení svazu nechce v této chvíli vůbec zabývat. „První akci máme v listopadu, teď potřebujeme generálního manažera a trenéra, takže toto vůbec neřešíme,“ říká předseda Němeček.

Vyjednávací pozice slovenského svazového vedení při hledání nástupce Vladimíra Vůjtka, ale v této situaci není zrovna silná.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme