Snový obrat Brna! Kometě na něj stačilo 71 sekund, úspěšný vstup do play off slaví i Litvínov

Prvními zápasy odstartovalo play off nejvyšší hokejové soutěže. Brněnští hokejisté hned v prvním utkání přemohli venku Spartu. Díky dvěma gólům v rozmezí 71 sekund vyhráli 3:2. Stejným poměrem uspěl také Litvínov na ledě Hradce Králové. Hostující celky tak v první hrací den vyřazovacích bojů byly stoprocentní.

Kometa Brno slaví svůj první gól proti Spartě

Kometa Brno slaví svůj první gól proti Spartě | Zdroj: ČTK

Hokejisté brněnské Komety se v pražské O2 Areně vzpamatovali z mizerného startu do utkání a připsali si první vítězství v sérii proti Spartě. O triumfu Moravanů rozhodlo 71 sekund mezi 56. a 57. minutou, kdy se hosté prosadili dvakrát.

Úvod zápasu se přitom hostům vůbec nevydařil. Hned ve třetí minutě nabídla Kometa Spartě přesilovku pět na tři. Domácí ji sice nezužitkovali, jenže klasickou přesilovku pět na čtyři už ano. Po gólu Hlinky navíc v rozmezí 22 sekund skóroval také Vrána.

Sparta v úvodní periodě dominovala, ale ve druhé části hrála hodně nedisciplinovaně. Vojtěch Němec nejprve využil početní výhodu, v polovině zápasu navíc dostal vyšší trest domácí Richard Nedomlel.

Brno přesto ztrácelo až do závěrečné fáze poslední dvacetiminutovky. Spartu ale dokonale položilo. Martin Nečas v 56. minutě dorazil odražený kotouč za Pöpperleho záda a o minutu a jedenáct sekund později využil Kanaďan Mallet ideální nahrávky od Hynka Zohorny.

Úspěšný vstup do čtvrtfinále prožili také hokejisté Litvínova, kteří si dokráčeli v prvním utkání pro vítězství 3:2 na ledě Hradce Králové, ačkoli vstup do utkání se lépe povedl domácím. V osmé minutě po šikovné individuální akci Bednáře poslal Východočechy do vedení Roman Kukumberg.

Vstřelená branka dostala domácí na koně, přesto bylo ještě do první sirény vyrovnáno. Po střele Kubáta se dostal ke snadné dorážce Válek. Důležitý moment nastal v polovině utkání. Při přesilové hře domácích prchl podél mantinelu František Lukeš a akci dvou na jednoho řešil přesně mířenou střelou nad lapačku brankáře Rybára, čímž poslal hosty do vedení.

Severočeši poté těsný náskok drželi. V posledním dějství jim navíc výrazně dopomohl ke zvýšení náskoku chybující brankář Hradce Rybár. Ten neudržel ve výstroji nahození Kubáta z dálky a nabídl gól na zlatém podnose pro dojíždějícího Martynka.

V poslední minutě ještě stihli domácí výsledek korigovat, dvacet sekund před koncem dostal za záda Januse lotyšský útočník Džerinš. Více ale domácí nestihli a hosté z Litvínova se tak ujali vedení v sérii 1:0 na zápasy.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy – 1. zápas:
Mountfield HK – HC Verva Litvínov 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Kukumberg (Jaroslav Bednář, Gregorc) – 19. Válek (Kubát, J. Doležal), 32. Lukeš, 51. Martynek (K. Pilař). Rozhodčí: Hradil, Lacina – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 6890 (vyprodáno). Stav série: 0:1.
Hradec Králové: Rybár – Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pavlas – Červený, Džerinš, Šimánek – Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej – Jarůšek, T. Knotek, Picard – Köhler, Dragoun, R. Pavlík. Trenér: V. Sýkora.
Litvínov: Janus – Sörvik, Kubát, Gula, F. Pavlík, K. Pilař, Z. Sklenička, Frolo – Martynek, V. Hübl, Lukeš – Jurčík, M. Hanzl, J. Černý – M. Hořava, Gerhát, Trávníček – Válek, K. Reichel, J. Doležal. Trenér: Rulík.

HC Sparta Praha – HC Kometa Brno 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 5. J. Hlinka (P. Vrána, Kumstát), 5. P. Vrána (Řepík, J. Hlinka) – 23. V. Němec (Vincour, J. Krejčík), 56. Nečas (J. Krejčík, M. Erat), 57. Mallet (H. Zohorna, Bartejs). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:10, navíc Nedomlel 5 min., 10 min. a do konce utkání – Vincour 10 min.. Využití: 1:1. Diváci: 11517. Stav série: 0:1.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Nedomlel, Gernát, Švrček, Eminger, Kalina – Řepík, P. Vrána, J. Hlinka – Klimek, Smejkal, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Kalous.
Brno: Čiliak – J. Krejčík, O. Němec, Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, F. Král – M. Erat, Hruška, M. Kvapil – Vincour, V. Němec, Zaťovič – Mallet, H. Zohorna, Dočekal – Haščák, Nečas, J. Káňa – Vondráček. Trenér: Zábranský.

Semifinále play off první hokejové ligy – 1. zápas:
ČEZ Motor České Budějovice – HC Slavia Praha 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 12. Chovan (Fillman, F. Novák), 28. Pajič (Mucha, Pavlin), 32. Čermák (F. Novák, Fillman) – 53. Šagát (Holý, J. Novák). Rozhodčí: Hejduk, Obadal – Zídek, Rampír. Vyloučení: 9:13. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6421 (vyprodáno). Stav série: 1:0.
Na jihu Čech bylo první semifinále jednoznačně v režii domácího Motoru. České Budějovice si v prvních dvou třetinách vybudovaly náskok, který v poslední části ubránily. Brankář domácích Petr Kváča inkasoval branku po 193 minutách a 48 sekundách.
České Budějovice: Kváča – Fillman, F. Novák, Pavlin, Pýcha, Vráblík, Mucha, Suchánek – Dostálek, Rob, Čermák – Chovan, Vlček, Heřman – Šulek, Škoda, Babka – Hřebejk, Vak, Pajič. Trenér: Stavjaňa.
Slavia: Frodl – Pohl, J. Novák, Kolařík, Knot, Holý, A. Růžička, Bača – Pletka, Šafránek, Beránek – Kadlec, Šagát, Rys – Tejral, Kubica, Šmerha – Jankovský, Krliš, Půhoný. Trenér: Razým.

HC Dukla Jihlava – Rytíři Kladno 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 33. Hubáček. Rozhodčí: Horák, Würtherle – Jindra, Kreuzer. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 4026. Stav série: 1:0.
O poznání vyrovnanější duel se odehrál na Vysočině. Souboj dvou skvělých výkonů brankářů rozhodl v polovině utkání domácí Radek Hubáček, který obral o kotouč rozehrávajícího Přikryla a se štěstím prostřelil gólmana Cikánka. Jihlava se tak ujala vedení v sérii.
Jihlava: M. Svoboda – Kajínek, J. Říha, Dundáček, Bilčík, Půža, Kaláb, Šidlík – Diviš, J. Skořepa, Jiránek – Jergl, Hubáček, Důras – Zeman, F. Seman, Čachotský – Danišovský, Anděl, Březina. Trenér: Vlk.
Kladno: Cikánek – P. Hořava, J. Drtina, David Růžička, Repe, Ptáček, Ulrych, Kehar – D. Tůma, Burger, J. Kloz – Jánský, R. Přikryl, J. Strnad – P. Ton, Machač, Tenkrát – Gratton, Kubík, Pekr. Trenér: Patera.

Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít