Spojení Patrik Eliáš a UNICEF funguje

Hokejový útočník Patrik Eliáš se řadí ke sportovcům, pro které není pomoc druhým ničím výjimečná. Už v roce 2006 se zapojil do práce pro UNICEF. Poznal přitom na vlastní kůži, že především děti v rozvojových zemích pomoc potřebují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

UNICEF

UNICEF | Foto: oficiální stránka

Do charitativní činnosti se rodák z Třebíče zapojil poté, co jeho kariéru přibrzdila žloutenka. Dodnes vzpomíná, jak se například vydal do Střední Ameriky. Kam konkrétně přijel pomoci?

„Do Belize. Američané si pod tímhle pojmem představí destinaci kam jezdí na dovolenou, ale když člověk zajede do vnitrozemí, tak člověk zjistí, že je to země, kde je spousta nemocí, kde jsou děti nakažené HIV, kde je opravdu velká chudoba. Jsem rád, že jsem tuhle cestu podnikl,“ vrací se o pár let zpět Patrik Eliáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojení Patrik Eliáš a UNICEF funguje

Sám se, ve společnosti manželky Petry, přesvědčil o reálné situaci. Navíc viděl, kam finanční prostředky z Českého výboru pro UNICEF putují.

„Když jsme byli poprvé v Belize, tak jsme jeli do malé vesnice Mayu, kde nemají elektriku a nebo když jí mají, tak jí nepoužívají, protože je to pro ně drahé. Žijí v dřevěných budovách, rodiny jsou početné, mají tam zvířata, které jim běhají v místech kde spí. Ty věci vám otevřou oči,“popisuje Patrik Eliáš.

Chytne to za srdce

Navíc může v mnoha případech porovnávat. „Když porovnám děti tam a v hlavním městě Neloze, tak tam byly více nešťastné, měly více nemocí, měly sice lepší obydlí, ale byly více nešťastné,“ říká Eliáš.

„Ty děti v té vesnici nic víc neznají, je to pro ně normální. Chodily do školy, měly učitele, měly co na sebe a myslím si, že ten život je pro ně jednodušší a šťastnější.“

A pohled na vážně nemocné děti? Konfrontace s nimi každého zasáhne. Ani Patrik Eliáš nebyl v tomto směru výjimkou.

„Ty děti byly nakažené HIV a to vás vezme za srdce, zvlášť když my jsme se se ženou snažili o dítě a to jsme ještě nebyli přímo v afrických zemích, kde ta situaci si myslím, že je ještě mnohem a mnohem horší.“

Důležité je mít informace

Pětatřicetiletý útočník ale přispěchal s pomocí i pro svého kamaráda Tomáše Zelenku. Hokejistu, který zůstal po zákroku Mariana Moravy upoután na vozík.

„To bylo takové jednorázové s tím Tomášem. Věřím, že mu to tehdy hodně pomohlo, protože ta situaci s ním byla hodně špatná a finančně mu ta částka pomohla, aby mohl začít fungovat nějakým normálnějším životem. Momentálně víme, jak je na tom. Má vystudováno, vede sladge hokej, takže si myslím, že je na té správné koleji,“ věří Patrik Eliáš.

To byl konkrétní případ. Pokud ale lidé mají přispět na nějaký fond, bývají hodně opatrní. Je jasné proč.

„Je to o tom, že člověk neví informace o té společnosti. Já když jsem začínal s UNICEFem, tak jsem si zjistil co to je za organizaci. Vím, že 93% veškerých fondů používají, aby to dávali zpátky těm dětem a na pomoc dětem,“ vysvětlil svůj postoj k charitě Patrik Eliáš. Ví však, že se v tomto případě jedná o běh na dlouhou trať.

Pavel Petr, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme