Start NHL může mít negativní dopad na mistrovství světa

S rozpaky a mnohdy i s lítostí přijali čeští hokejoví fanoušci zprávu, že NHL nakonec přece jen začne. Česká soutěž tak totiž přijde o všechny hráče za zámoří v čele s Jaromírem Jágrem, který míří z Kladna do amerického Dallasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Fehr (vlevo) a Sidney Crosby na jednání vedení NHL a hráčské asociace | Zdroj: Reuters

NHL byla ve výluce od 15. září a obě znesvářené strany – tedy hráčská asociace a majitelé klubů – se dlouho nemohly dohodnout na podmínkách nové kolektivní smlouvy. Teprve v posledních dnech, kdy jednání probíhala takřka nepřetržitě, se ale přiblížily k tomu, že by zkrácená sezona NHL mohla skutečně začít.

Mezi některými hráči ale přesto panovala skepse, zejména mezi těmi, kteří už předchozí výluky v zámořské soutěži zažili, jako je třeba Zdeno Chára. Hráčská asociace i vedení soutěže ale nakonec ze svých požadavků slevily.

Přehrát

00:00 / 00:00

NHL čeká zkrácená sezona, vliv to může mít i na letošní mistrovství světa v hokeji

Vedení HL každopádně předložilo návrh znění smlouvy, která byla základem k dohodě – tak se ale stalo až ve chvíli, kdy hráči hrozili rozpuštěním odborů, což by znamenalo definitivní odpískání celé sezony.

Nová smlouva se týká především přerozdělování příjmů NHL, hráči a majitelé si mezi sebou zisky rozdělí rovnoměrně. Výše platových stropů pro jednotlivé kluby zůstává, hráči ale dosáhli minimalizace výkyvu mezd mezi jednotlivými sezonami. Pokud by si měl hráč s velmi dobrou smlouvou pohoršit v další sezoně, jeho plat nesmí klesnout o více než pět procent.

V kolektivní smlouvě se navíc řešily i otázky důchodu hráčů a zlepšení zdravotní péče, to vše by mělo být teď ku prospěchu hokejistů.

Pozdní start sezony NHL ale bude mít dopad i na letošní mistrovství světa ve Švédsku a Finsku, který začíná 3. května. Záleží na tom, jaký bude kalendář zámořské soutěže, která má začít 15. ledna a odehráno by mělo být 48 kol. Hráči z týmů, které se nedostanou do play-off, by na světový šampionát přijeli.

Veronika Sedláčková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme