Střetnutí českých a slovenských hokejistů bude poctou Demitrovi

Poslední vystoupení v rámci letošní Euro Hockey Challenge čeká hokejovou reprezentaci. Odvetný souboj se Slovenskem uvidí Bratislava. Hrát se bude od 17 hodin. Hráči a fanoušci si v jeho rámci připomenou výraznou osobnost slovenského hokeje, Pavola Demitru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté při tréninku na MS v Bratislavě | Zdroj: ČTK

Pavol Demitra zahájil svou profesionální kariéru v Trenčíně. Prosadil se ale také v zámoří, kde si zahrál v Ottawě, St. Louis, Los Angeles, Minnesotě nebo Vancouveru. Na mistrovství světa vybojoval se slovenským výběrem bronz v roce 2003, loni právě v Bratislavě dres národního týmu oblékl naposledy.

O čtyři měsíce později svět obletěla zpráva o leteckém neštěstí týmu Lokomotiv Jaroslavl. Na palubě s českými hokejisty Janem Markem, Karlem Rachůnkem, Josefem Vašíčkem a také slovenskou ikonou Pavolem Demitrou.

„Hrál jsem proti němu v NHL hodně, byl to vynikající hokejista. I na mistrovství světa a olympiádě jsme proti sobě stáli… Myslím ale, že už není potřeba se k tomu všemu vracet, ať je to dneska pěkný večer pro všechny a pěkná vzpomínka,“ říká se smutkem v hlase útočník Tomáš Plekanec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští hokejisté dnes zakončí své vystoupení v Euro Hockey Challenge. Utkání v Bratislavě s domácími Slováky bude postou Pavolu Demitrovi

Na jeho slova navázal obránce české reprezentace Zdeněk Kutlák.

„Vím, že to byl výborný hokejista, a od kluků ze slovenské reprezentace i to, že to byl taky výborný kluk. Potkal jsem se s ním v NHL, když jsem tam chvilku působil.“

Vzpomínka na Pavola Demitru je zkrátka ještě živá. I například s ohledem na loňské loučení během mistrovství světa.

Jeden z fanoušků se dočkal dokonce dresu, který Demitra vhodil do hlediště. Ani netušil, jakou cenu bude suvenýr mít... Byl přitom Pavol pro slovenský hokej takovou osobností, jakou je v Čechách Jaromír Jágr?

„Asi bych to nesrovnával, ale byla to samozřejmě jedna z největších osobností slovenského hokeje. Takových hráčů jako on bylo jen pár. Byla to obrovská tragédie, ať už se týká nás nebo vás. Je třeba to uctít. Jak říkám, Pavol byl jeden z nejlepších hráčů, kteří kdy za Slovensko hrávali,“ uvedl slovenský gólman Peter Hamerlík.

O to větší motivaci porazit v odvetě Čechy slovenský výběr má.

„Samozřejmě, ať už za sebe, nebo za něj. A hlavně kvůli lidem, hrajeme doma, bude tam výborná atmosféra, tak doufáme, že vyhrajeme.“

Na Demitrovu počest

Český kouč na slovenské lavičce Vladimír Vůjtek jako bývalý trenér Lokomotivu ví, že tragická událost 7. září loňského roku nepostihla jen Slovensko.

„Byli tam i čeští kluci, Rusové a další. Je to smutné pro všechny ty státy. Tohle je poslední rozlučka s Pavlem a jeho uvedení do síně slávy, ten zápas je na jeho počest,“ uvědomuje si Vladimír Vůjtek.

Utkání Slovensko - Česko začíná v 17 hodin. O jeho průběhu vás budeme informovat.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme