Světová hokejová federace upravila pravidla pro zvýhodnění útočících mužstev

Před touto sezónou došlo ke změně některých hokejových pravidel. Hraje se tak například ve větším útočném pásmu, nebo se zavedlo pravidlo o takzvaném hybridním offsidu. Od úterý navíc vstoupí v platnost další doplňky, které schválila Světová hokejová federace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhodčí pomáhají Ústí. Za jejich aktivitou stojí Martin Novák (vpředu).

Rozhodčí pomáhají Ústí. Za jejich aktivitou stojí Martin Novák (vpředu). | Foto: David Kalvas | Zdroj: Český rozhlas

Asi nejdůležitějšími změnami, které začnou platit, jsou nová definice podmínky pro nařízení trestného střílení a uznání gólu při posunutí brankové konstrukce.

„Pokud se týká trestného střílení, tak k jeho nařízení musí být splněno několik podmínek,“ vysvětluje sekretář Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Rudolf Potsch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvýhodnění budou ti, kteří chtějí střílet góly a tvořit hru, říká k úpravě hokejových pravidel sekretář Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Rudolf Potsch.

„Útočník musí být mimo své obranné pásmo, nemít mezi sebou a brankářem žádného protihráče, faul musí být veden zezadu a do teď platilo, že musel mít puk na hokejce. Nyní postačí, že je při faulu v pozici, kdy může puk zjevně získat, ale faulem je mu v tom zabráněno.“

Tolik tedy změna u trestného střílení. Další změnou je pravidlo o posunutí brankové konstrukce.

„Gól může být uznán, i když branka nestojí na svém správném místě, ale byla posunuta bránícím hráčem a to právě v okamžiku střely. Navíc by do ní puk vnikl, i kdyby byla na správném místě,“ objasňuje další pravidlo Rudolf Potsch.

Ohlasy hokejistů jsou zatím vesměs pozitivní, protože dochází ke zrychlení hry a ke zvýhodnění útočících mužstev. Zvýhodnění budou ti, kteří chtějí střílet góly a tvořit hru. K tomu pomůže ještě jedna změna.

„Pokud se vystřelený puk v útočném pásmu odrazí od branky a opustí hrací plochu, tak pak se bude vhazovat u branky, kde puk opustil hřiště. Dříve se vhazovalo ve středním pásmu.“

U pravidla o Kousnutí nebyl inspirací fotbal

Trochu úsměvně působí na první pohled zařazení pravidla o Kousnutí. Nově bude hráč, který kousne protihráče potrestán trestem ve hře. Ale je vůbec možné, aby k něčemu takovému při hokejových zápasech došlo?

„Je to trošku úsměvné, ale jde se cestou přesnějšího popisu přestupku. Kousnutí by bylo opravdu kuriózní, protože mají hráči výstroj a helmy. Mohlo by k tomu dojít v bitce, kdy část výstroje chybí,“ říká Rudolf Potsch.

Nabízí se myšlenka, že pravidlo o kousnutí zařadila hokejová federace do pravidel po fotbalovém mistrovství světa, kde Luis Suaréz pokousal Chielliniho.

„To není ten důvod. Názvy většiny přestupků včetně kousnutí byly vymyšleny už v červnu. Jenom se dlouho pracovalo na textu, takže ta fotbalová událost rozhodně nebyla důvodem k zavedení nového pravidla v hokeji,“ uzavírá sekretář Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Rudolf Potsch.

Petr Kadeřábek, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme