Těžký život hokejových trenérů

Uplynulé dny nám připomněly, že cestičky osudu bývají pro trenéry ledních hokejistů pořádně klikaté a nevyzpytatelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Paleček | Foto: HC Energie Karlovy Vary

Mezi fanoušky každého klubu hokejové O2 extraligy by se nepochybně našla spousta schopných a nekompromisních trenérů, kteří by si hravě poradili v každé svízelné situaci.

Je ale jenom pár těch, kteří mají odvahu, chuť i potřebnou kvalifikaci k tomu, aby se opravdu postavili na střídačku a vydali se vstříc hokejovému dobrodružství s otevřeným koncem.

Jeden příklad za všechny: Je to jen pár měsíců, co hokejisté Karlových Varů třímali v rukou mistrovský pohár a trenér Josef Paleček se mohl spokojeně ohlížet za jejich vítězně ukončeným bojem o domácí titul.

Přehrát

00:00 / 00:00

Těžký život hokejových trenérů

„Jsem rád, že se to povedlo a ani jsem nemyslel na to, že je to k šedesátinám. Myslel jsem ale nato, že by jsme měli uspět, když jsem ty předcházející zápasy v play off na domácím ledě zvládali. Musím smeknout před výkonem všech hráčů, protože šli za svým cílem, tím co nás zdobilo prakticky celou sezónu. Ohromnou bojovností, nasazením a vůlí,"pochvaloval si trenér, který přišel do Karlových Varů před minulou sezónou ve slibné a zároveň i nevděčné roli.

Úspěch

Měl udržet na vrcholu tým, mající už za sebou účinkování ve finále play off. Tým, který už byl díky tomu pro kterékoliv jiné mužstvo plně respektovaným protivníkem. „Zopakovat výsledek bývá mnohem těžší než se dostat někam nahoru. Nebylo to vždy optimální. Soupeři na nás hráli úplně jinak, ale hráči jakmile jsme se dostali do play off, tak bylo vidět, jak jsou na jiné vlně."

Na otázku, jak vysoko staví trenér Energie svůj úspěch z dubna letošního roku, odpovídal Josef Paleček takto. „Za své kariéry jsem vyhrál základní část, podařilo se  postoupit do finále, dvakrát jsme vypadli v semifinále, skončili jsme třetí. Byl jsem ve finále Mistrovství světa v Rize s národním týmem. Samozřejmě to se cení také dost vysoko, ale já jsem rád, že tohle mužstvo si udrželo ty pozice na které se to mužstvo před tím dostalo,"vypočítával Paleček.

Když hokejisté Energie vstupovali do letošní sezóny, nejeden přespolní hokejový expert uznale prohlašoval: Ti budou znovu patřit k favoritům. Hrají chytrý, promyšlený hokej, mají moc dobře sestavené mužstvo. Jenomže, jak víme, realita je docela jiná. A na prohlubující se krizi Západočechů doplatil minulý pátek Josef Paleček.

Pád

Je snad horším trenérem než v loňské sezóně? Nenašel společnou řeč s hráči, pro které byl před pár měsíci takovou autoritou? Ne, to určitě ne. Ale jak se ukazuje - hokejový tým bývá někdy opravdu složitým mechanismem.  Stačí málo - a z těch, kteří by měli mít chuti a sebejistoty na rozdávání, se může stát silně poruchové soukolí, ve kterém to ke zděšení vlastních fanoušků stále a znovu skřípe.

Toho si je vědom například i zlínský trenér Zdeněk Venera, toho času působící ve Zlíně. Do předloňské sezóny působil právě v Karlových Varech a učil hokejisty Energie vyhrávat. Když se teď zkusí vžít do jejich pozice, pohled na tabulku po 22-ti odehraných kolech ho prý nijak neděsí.

„Tak určitě to není příjemné, ale ta soutěž má před sebou ještě strašně moc kol. Vary otočily zápas v Litvínově, téměř ztracený zápas. Myslím si, že je to otázka pár vydařených zápasů a je tam pořád třináct mužstev, které se můžou účastnit boje o titul,"říká Zdeněk Venera.

Ano, někdy postačí málo a extraligové osudy jednotlivých týmů se pronikavě změní. Také proto je hokej přitažlivý a také proto přináší situace, které může trenérům sotvakdo závidět.

Aleš Procházka, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme