Trenér hokejové dvacítky Přerost končí. Jsme vyhořelí a unavení, říká

Hokejisté USA dnes ve finále mistrovství světa v ruské Ufě porazili ve finále Švédsko 3:1 a připsali si třetí triumf na světovém šampionátu této věkové kategorie. Bronz vybojovalo Rusko. A Češi? Závěrečný den šampionátu sledovali už pouze v hledišti. Stejně jako před rokem obsadili v konečném účtování páté místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští hokejisté do dvaceti let skončili na MS pátí

Čeští hokejisté do dvaceti let skončili na MS pátí | Zdroj: Reuters

Bezprostředně po skončení šampionátu se proto nabízelo porovnání loňského a letošního týmu. Před rokem potvrdili Češi sílu v defenzívě, v Ufě se představila spíše ofenzivně laděná sestava.

„Tohle mužstvo hrálo ofenzivněji, z toho pak plynuly i ty fauly z přemíry snahy. Loňské mužstvo ale bylo postavené na větší zodpovědnosti, čímž nechci říct, že by tohle bylo nezodpovědné, ale víc se prostě tlačilo do ofenzivy,“ nabízí porovnání trenér Miroslav Přerost.

Samozřejmě záleží na charakteru hráčů, kteří jsou na šampionátu k dispozici. Není možné každý rok upřednostňovat totožnou taktiku. Odlišná ovšem byla v obou případech samotná cesta turnajem. Konkrétně zatížení českého týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští hokejisté byli s výkonem na světovém šampionátu nespokojeni, trenér Přerost končí

„Vloni jsme hráli dva zápasy, pak den volna, pak zase dva zápasy. Tam jsme po zápase s USA chytli hned druhý den odpočaté Finy, kteří nás tehdy bohužel přehráli. Tady jsme šli systémem zápas – volno – zápas – volno a mohli jsme třeba daleko víc využít efektivity první lajny, ta odehrála na turnaji opravdu extrémní množství minut.“

Tomáš Hert, Dmitrij Jaškin a Tomáš Hyka si během turnaje skutečně na malé vytížení nemohli stěžovat. A Miroslav Přerost? Na práci u dvacítky bude už jen vzpomínat, oznámil, že končí.

„Když shrnu ty tři roky, ten první jsme i my udělali spoustu chyba učili jsme se. I pro trenéra je to strašně zvláštní zkušenost, ještě druhý rok jsme tyhle chyby odstraňovali. Věřím, že i letos jsme hodně zapracovali, ale jak říkám – už to stačí. Jsme vyhořelí a unavení, navíc to chce zase trochu jiný pohled na věc.“

Víc neúspěchů než úspěchů

V juniorské kategorii se už nepředstaví také většina hráčů. Čtyři roky kráčeli na vrchol. Zůstali pod ním. Na medaili nedosáhli mezi osmnáctiletými a brány semifinále neotevřeli ani v případě mistrovství světa hráčů do dvaceti let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poznámka reportéra Pavla Petra k hokejovému mistrovství světa hráčů do 20 let

„Nezískali jsme medaili na žádném velkém turnaji, úspěchů bylo podle mě míň než neúspěchů, což mě hrozně mrzí, ale snad jsme si to pošetřili do starší věkové kategorie,“ věří kapitán Lukáš Sedlák a sám si láme hlavu nad tím, proč tým s řadou osobností v sestavě končil na šampionátech bez výraznějšího úspěchu.

„Abych pravdu řekl, k žádnému závěru jsem nedošel, opravdu nevím, čím to je. Možná, že v kritických chvílích nám něco chybělo, ale nevím, co.“

A nebo naopak přebývalo. Hráči toužili po úspěchu. Moc chtěli. Ze snahy ovšem vyplynula zbytečná vyloučení a také chyby.

„Ano, i to je součást našeho neúspěchu. Viz třeba ten zápas s Amerikou, takové chyby, jaké jsme tam udělali, to nebylo za celý turnaj předtím. Dva hráči se tam sjeli na jednoho soupeř a druhý zůstal sám. Tyhle chyby podle mě pramení z přemíry snahy, protože všichni kluci ví, jak se mají takové situace hrát, ale v těch klíčových chvílích jsme to tak nehráli.“

Čeští hokejisté do 20 let skončili v zápase s Amerikou doslova na kolenou | Foto: Reuters

Ve chvíli, kdy se nedaří, máte vztek a chuť třeba zlomit hokejku nebo si nějak jinak vybít energii.

„Já sám jsem proti Americe dostal zbytečné dvě minuty, kdy jsem byl navztekaný. Emoce jsou obrovské a tam se to taky láme, jestli udržíme emoce na uzdě, což se nám s Amerikou nepovedlo. Když pak přijdete do kabiny, máte chuť to tam rozmlátit, ale pak se spíš zamýšlíte nad budoucností.“

Pochopitelně také nad budoucností. Tým z Ufy už si společně na žádném juniorském turnaji už nezahraje.

„Tahle naše éra končí, teď se dostáváme do dospělého hokeje. Zase to bude o něčem jiném, ale určitě přijde spousta hezkých zážitků. Není se čeho bát, nad čím si zoufat, tohle je život,“ říká kapitán hokejoví dvacítky Lukáš Sedlák.

Pavel Petr, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme