Trenér mistrů světa z let 1985 a 1996 Luděk Bukač slaví 80. narozeniny

Bývalý hokejista, trenér a pedagog Luděk Bukač dnes slaví osmdesáté narozeniny. K jeho největším úspěchům patří dva tituly mistrů světa, ke kterým jako kouč dovedl československý a později také český reprezentační výběr.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa v hokeji: Česká republika - Německo. Radost českých hokejistů z prvního gólu.

Mistrovství světa v hokeji: Česká republika - Německo. Radost českých hokejistů z prvního gólu. | Foto: Český rozhlas

Právě triumfy ze světového šampionátu řadí zcela určitě nejvýš. Už jen proto, že vítězné týmy z let 1985 a 1996 měly mnoho společného.

„Byly to nově zrozené týmy. Ten z roku 1985 se zrodil po neúspěchu na olympijských hrách v Lake Placid. Mužstvo z roku 1996 se zase vytvářelo po nevydařeném mistrovství světa v Itálii,“ vzpomínal Bukač.

V pozici trenéra ale nejde o jediné Bukačovy úspěchy. S československým národním týmem vybojoval na MS další tři medaile a na olympijských hrách v Sarajevu v roce 1984 skončil se svým týmem těsně pod vrcholem. Nutno zmínit i bronz z Kanadského poháru v roce 1981.

V ligové soutěži rodák z Ústí nad Labem odehrál 13 sezon, během kterých odehrál 330 zápasů a nastřílel 153 gólů. V kategorii dospělých hrál za pražský Motorlet, Spartu a jihlavskou Duklu.

V reprezentaci si někdejší střední útočník připsal 30 startů a 11 branek. Zúčastnil se dvou světových šampionátů – v roce 1961 získal stříbro a o dva roky později přispěl k bronzu.

Luděk Bukač | Foto: Český rozhlas

Bukač je také vyhlášeným pedagogem a na stáži působil nejen v tehdejším Rusku, ale i v zámoří. Především ale jeho devízou byl klid, který zachovával i v těch nejvypjatějších okamžicích.

„Ve smyslu profesní záležitosti trenérovi nezbývá nic jiného než si klid a vnitřní pohodu neustále vytvářet. S týmem společně nese radost z vítězství i zklamání z porážek,“ podotkl člen Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF.

Bukač se navíc věnoval nejen teorii, ale i praxi hokeje. Jeho publikační činnost obsahuje 30 vědeckých statí, řadu učebních textů a metodických příruček.

Pavel Petr, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme