Trenér Přerost: Prohráli jsme si to nevyužitou přesilovkou

Až prodloužení rozhodlo o porážce českých hokejistů do 20 let ve čtvrtfinálové bitvě světového šampionátu s Ruskem. Po třech třetinách hráli Češi s obhájci zlatých medailí 1:1, v 62. minutě je poslal z boje o medaile Želdakov. V noci ze středy na čtvrtek se česká reprezentace utká o konečné páté místo se Slovenskem.

Čeští hokejisté do 20 let vstřebávají čtvrtfinálovou porážku na MS

Čeští hokejisté do 20 let vstřebávají čtvrtfinálovou porážku na MS | Zdroj: Reuters

Trenér českých juniorů Miroslav Přerost se zdráhal duel s Ruskem v Ranním interview Radiožurnálu zhodnotit jen jako smolný.

"Těch slov by se určitě našlo víc. V prvních šedesáti minutách jsme podali velmi dobrý výkon, měli jsme šance utkání zvrátit na svou stranu, a to i v závěru, ale bohužel jsme v nastaveném čase inkasovali gól. Je to kruté, že to tak rychle skončilo," povzdechl si.

00:00 / 00:00

Trenér českých juniorů Miroslav Přerost byl hostem Ranního interview

Možná ještě krutější o to, že gól padl chvíli poté, co skončila česká přesilovka, a v okamžiku, kdy jeden z obránců ležel na ledě...

Určitě došlo k rozhození naší hry, najednou jsme hráli ve třech a nestačili jsme zareagovat. Než jsme se zorientovali, soupeř prostřelil tu poměrně velkou hradbu těl před bránou.

V televizi ten zákrok, po němž Krejčí zůstal na ledě, vypadal jako faul.

To je možné, ale my měli dvě minuty přesilovku na to, abychom utkání rozhodli pro sebe. Své šance jsme neproměnili a tam bych viděl největší problém. Celkově si ale myslím, že jsme zápas odehráli ve velkém stylu.

Český výběr znovu podržel skvělý brankář Petr Mrázek. Kde se to v něm vzalo?

My jsme věděli, že je vynikajícím gólmanem, koneckonců to vědí všichni, kdo se v hokejové branži pohybují. Český hokej byl vždycky postavený na výborném brankáři, protože s ním pak roste kvalita a odhodlání mužstva. Pro nás to byl velmi důležitý hráč, postavili jsme na něm obranu, oslabení, organizaci hry v našem pásmu. Měli jsme v něm určitou jistotu a s tím roste i odvaha útočníků.

Nemůže být někdy na škodu, že ta jistota je tak velká, že se hráči na gólmana spoléhají?

Ne, to si nemyslím. Nemyslím si, že by v některých věcech polevovali. Naopak se mu snaží o to víc pomoct v kritických situacích. V celém turnaji se to tak projevuje.

Když budu trochu zlomyslný v přátelském slova smyslu, tak vaše poděkování míří do Vítkovic, že vám Petra Mrázka konečně uvolnili.

No to já nevím, nevím, co bych na to řekl. Já bych hlavně poděkoval jemu za výkony, které tady zatím předvádí.

Co bude dál s Petrem Mrázkem?

To je otázka spíš pro něj nebo pro skauty, kteří ho tady viděli. On už má smlouvu v Detroitu. Myslím, že prokázal, že patří k nejlepším gólmanům tady na mistrovství, možná je úplně nejlepší. Určitě se to projeví na jeho kariéře. Navíc i u diváků získal obrovský respekt a obdiv.

Co výkon českého týmu vypovídá o naději českého hokeje pro příští léta? Často slyšíme o mládežnickém hokeji pesimistické prognózy.

Já bych to hlavně nechtěl překlopit do nějakého obrovského optimismu. Problémy určitě máme. Ale je to dlouhodobá otázka, není to tak jednoduché to teď říct. V mládežnických týmech máme potíže s kvalitou přípravy, mezinárodní hokej je někde jinde. Musíme na tom dál zapracovat. Věřím, že hokejisté, co tady hráli, ukázali kvalitu a zasloužili by si větší pozornost v našich nejvyšších soutěžích.

Jan Pokorný, Petr Kadeřábek, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít