V NHL budou hráči zřejmě znovu jednat jen sami za sebe, bez odborů

Vedení NHL zrušilo dalších 14 dní základní části až do 15. ledna. Celkově tak sezóna v zámoří přišla o 625 zápasů. Je to zřejmě naposledy, kdy se ruší jen některá utkání, příště už by se musel zrušit celý ročník. Přesto stále existuje naděje, že se v NHL bude hrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Plekanec (vlevo), Jaromír Jágr a Jiří Tlustý se radují ze čtvrtého gólu, kterým si Rytíři pojistili vítězství na Spartě | Zdroj: ČTK

„Pořád jsem optimista, že to začne, třeba toho 14. ledna. Už to takhle jednou bylo, že se začínalo v polovině ledna, bylo by to super. Moc rád hraju tady na Kladně, ale můj klub je přeci jen v Americe a i za půlku sezony bych byl rád. Je to jiný hokej a člověk přijde na jiné myšlenky,“ doufá útočník Caroliny Jiří Tlustý, který v době výluky hraje za Rytíře Kladno.

Výluka trvá od 15. září kvůli chybějící kolektivní smlouvě. Bez ní nechce vedení NHL hrát, ale na jejím novém znění se s hráčskou asociací stále nemůže domluvit. Oba tábory se handrkují zejména o přerozdělování příjmů ligy a podrobnostech hráčských smluv. Hráčům už pomalu dochází trpělivost, a tak se rozhodli, že budou hlasovat o rozpuštění hráčské asociace.

Přehrát

00:00 / 00:00

V NHL zřejmě dojde k rozpuštění hrááčských odborů

„Největší šance je, abychom si to šli my hráči vyřídit sami. Na druhou stranu je to risk, protože nevíme, co ztratíme, unie nám zařizovala strašně moc věcí, ale i tak myslím, že 90% hráčů bude hlasovat pro to, aby se unie rozpadla, protože to dává podle mě největší šanci na to, aby se začalo hrát,“ je přesvědčen Jiří Tlustý.

Hráči totiž při rozpuštění odborů budou moci u soudu žalovat své zaměstnavatele, že porušují pracovní zákon, což je při absenci kolektivní smlouvy pravda. V té se totiž hráči zavázali akceptovat některá jindy protiprávní počínání svých zaměstnavatelů.

„NHL se asi bojí, že je dáme k soudu, kde bychom asi měli navrch. My dáváme najevo, že hrát chceme, tak snad bychom se mohli potkat někde na půl cesty. Je to taková loterie, ale všichni chceme hrát, tak jdeme do toho.“

Loterie to opravdu je. Vedení ligy se totiž už nyní brání hromadnou žalobou na hráčskou asociaci, kterou chce dokázat, že odbory snahou o své rozpuštění brání dalším jednáním o vytvoření nové kolektivní smlouvy. Jasno o tom, zda hráčská asociace opravdu rozpustí sama sebe a jaké budou další kroky hráčů respektive majitelů klubů, bude nejpozději 2. ledna.

Petr Kadeřábek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme