V Praze zažil pískot i oslavy titulu hokejových mistrů světa. Bývalý brankář Králík slaví 65. narozeniny

Nejlepším českým hokejovým gólman byl Dominik Hašek, u těch československých se to už hodnotí hůř. Ale minimálně při posledním zlatu z mistrovství světa před pádem komunismu, to byl Jiří Králík. V úterý slaví 65. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý brankář Jiří Králík v roce 1980 na olympijských hrách v Lake Placid | Foto: Fotobanka Profimedia

Z Československé televize znělo: „To je radosti, kterou si střelec jel odtančit ke spoluhráči, který hokejové zlato z Prahy chytal doslova do rukou.“ Jiří Králík chytal do rukou nejen puky, ale také slavícího Jiřího Lálu, který dal poslední branku zlatého šampionátu v Praze v roce 1985. Králík pak slavil kromě titulu ještě cenu pro nejlepšího brankáře. Byl to jeho životní turnaj, přitom začátky v reprezentaci, jak vzpomínal, byly hodně těžké.

„Hráli jsme dvojutkání s Ruskem, bylo to na poháru Rudého Práva. Tehdy tam bylo Rusko, Švédsko, vždycky se hrála dvě utkání. Jirka Holeček chytal a prohráli jsme 1:4 a druhý den bylo v novinách, že nás Jiří Holeček nás zachránil od dvojciferné porážky se sbornou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý hokejový brankář Jiří Králík slaví 65 let

Holečkova pozice v reprezentační brance byla silná a na svojí šanci tak musel o osm let mladší Jiří Králík čekat. Navíc v zápasech v Praze, kde v klubové soutěži nastupoval za domácí Spartu právě Holeček, to bylo pro Králíka zvláštní prostředí, i když by se tam měl jako reprezentant Československa cítit jako doma.

„Myslím, že za dva dny jsem měl chytat já. Byla vyprodaná pražská sportovní hala, a hlasatel hlásil, že v bráně reprezentačního týmu nastupuje Jiří Králík z Dukly Jihlavy. Celá sportovní hala pískala, ta ikona není brance. Já jsem dostal také čtyři góly a vyhráli jsme 5:4. V žádném případě bych neřekl, že jsem se v tom období mohl výkonnostně vůbec přiblížit, ale takové byly začátky v reprezentaci,“ říká s velkou pokorou Jiří Králík, který v československé lize chytal za Gottwaldov a Jihlavu.

Právě s Duklou má dva tituly. Nejcennější medaile, kterou doma má, je z Prahy 1985, kdy na něj už domácí fanoušci neměli důvod pískat. Nejlepší gólman tehdejšího šampionátu dnes slaví 65. narozeniny.

František Kuna, NŠ . Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme