Václav Havel byl největším Čechem na světě, říká Hašek

Dnes ráno zemřel bývalý prezident Václav Havel. Ve vysílání Radiožurnálu na něj vzpomínali jeho známí, ale i lidé, kteří se s ním setkali třeba jen několikrát, případně i jen jednou jedinkrát. Mezi ty poslední jmenované patří hokejový brankář Dominik Hašek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Hašek | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Hokejová legenda mezi gólmany se s Václavem Havlem setkala v únoru 1998 poté, co se česká hokejová reprezentace vrátila z olympijských her v Naganu, kde získala zlaté medaile. Český prezident přijal celý tým na zahradě svého domu v Dělostřelecké ulici.

„Je to už přeci jen pár let, ale pořád si pamatuju, že to bylo krásné setkání při úžasné příležitosti, kdy jsme se vraceli jako olympijští vítězové. Nemohlo být nic hezčího, než zakončit vítěznou cestu, kterou jsme začali už na letišti, u prezidentovy rodiny, která nám pogratulovala. Je to vzpomínka, která nikdy nezmizí,“ vzpomíná na setkání s Václavem Havlem Dominik Hašek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gólman Dominik Hašek vzpomíná na Václava Havla jako na největšího Čecha na světě

Zlatým úspěchem rozjásaný český národ dokonce tehdy provolával hesla jako „Hašek na Hrad“, i z toho pohledu bylo setkání hokejového gólmana s Václavem Havlem pikantní, ale také úsměvné.

„Přímo při setkání s panem Havlem jsem na to ale nemyslel. Telefonovali jsme spolu asi hodinu po vítězném finále, dělali jsme si ze sebe navzájem legraci. On mi říkal, že lidé v Česku by chtěli, abych ho vystřídal na Hradě, já mu na to řekl, že s tím nemá počítat a ať si tam sedí dál,“ směje se Dominik Hašek.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel bývalý prezident republiky, dramatik a disident Václav Havel

„Z našeho vítězství měl Václav Havel obrovskou radost, byl na nás velmi milý a příjemný. Byl to takový nezapomenutelný okamžik pro mě a troufnu si říct i pro pana prezidenta.“

O Václavu Havlovi panuje mínění, že patřil k významným ‚reprezentantům‘ České republiky v zahraničí, to samé by se dalo říci i o Dominiku Haškovi, který mimo Česko strávil značnou část kariéry a života.

„Měl jsem možnost procestovat především Ameriku a západní Evropu a myslím, že pan Havel byl po revoluci a i později jednoznačně největším Čechem ve světě. Kamkoli jsem přijel, znali všichni hlavně dvě věci – české pivo a jméno Václava Havla. Byl symbolem člověka, kterého nic nedokázalo zlomit, který si šel za svou pravdou,“ vyzdvihuje význam Václava Havla Dominik Hašek.

Jan Pokorný, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme