Václav Sýkora působí u Finů jako Team host. Byl bych rozpolcený, říká k případnému duelu s Čechy

Team host. Tato dvě slova se dají do češtiny volně přeložit i jako průvodce hokejového týmu na mistrovství světa. Každá reprezentace takového člověka má a skoro pokaždé je to někdo s hokejovými zkušenostmi. Asi největší personou mezi těmito pracovníky je trenér Václav Sýkora. Kouč, který vyhrál mistrovský titul s Pardubicemi nebo se Spartou, pomáhá finskému týmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér pražského mužstva Václav Sýkora | Foto: Pavel Petr

Na domluvený rozhovor dorazil později, protože musel jet s jedním hráčem na rentgen do nemocnice. I to obnáší práce průvodce jednotlivých týmů. „To jedna z těch horších věcí,“ přiznává.

Václav Sýkora stál v minulosti na lavičce Sparty, pražského Lva anebo Petrohradu. Teď se poprvé v životě dívá na hokej z jiné perspektivy a sám říká, že jde o výbornou zkušenost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Trenér Václav Sýkora si u Finů zkouší roli Team hosta. Více teď oceňuje práci lidí v realizačním týmu

„Člověk nahlídne do zákulisí a více pak ocení lidi v realizačním týmu, kteří pracují mnoho hodin před a po tréninku nebo po zápase, aby bylo všechno připravené,“ vysvětluje.

Práce průvodce hokejového týmu na mistrovství světa obnáší vše, na co si vzpomenete. Pod náplň Václava Sýkory spadá např. zařizování transportů, které se uskutečňují mezi halou a hotelem několikrát denně.

„Do haly se odjíždí třeba natřikrát. Trenéři odjíždí i dvě hodiny před hráči, dělají rozbor videa a přípravu, aby až přijedou hráči, bylo všechno připraveno. Pak přijíždí ostatní členové výpravy. S transporty je ale trochu problém, protože k dispozici máme autobus a jen jedno auto.“

Do toho navíc přichází problémy a různé provozní situace, které je nutné vyřešit operativně. Každý den se dělají neplánované posuny. Třeba rozdělit jídlo na dvě části pro hrající a nehrající hokejisty.

I když Václav Sýkora přijal nabídku být průvodcem finského týmu zejména kvůli reprezentačnímu kouči Finů Karimu Jalonenovi, jemuž dělal ve Lvu Praha asistenta, tak na šampionátu se spolu o trénování nebaví.

„Má dva asistenty, skauta a trenéra gólmanů, takže to je dost velký trenérský štáb na to, aby si věci řešili sami,“ říká Václav Sýkora.

Zápas s Čechy by byl dilematem

Jako oficiální doprovod finské reprezentace se pak může na šampionátu utkat také s Čechy.

„Byl bych rozpolcený (smích). Jako Čech držím palce našemu národnímu týmu, na druhou stranu Finy znám ze svého působení v jejich lize a i tím, že s nimi tady už takovou dobu dennodenně žiju, tak by to bylo velké dilema,“ dodává.

Radim Sajbot, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme